Informačné technológie, strieborné notebooky, elegantné mobily, cesty po Európe a plat snov. Desiatky „íté“ inzerátov. A vy si v MHD, alebo nudnej kancelárii opäť dávate otázku, prečo ste išli študovať archeológiu, prírodné vedy, marketing, ekonómiu ako z prvej polovice minulého desaťročia alebo niečo-o-eu.
IT šanca pre každého
IT vo svojej dynamike má jednu úžasnú výhodu – vždy dáva šancu šikovným ľuďom, ktorý sa chcú učiť. Aj o Billlovi Gatesovi sa hovorí, že diplom na univerzite mu dali zo zdvorilosti až keď bol bohatý, a o tom, že Alberta Einsteina fyzika na základnej škole zúfalo nebavila, sa točia filmy. Skúste, či by vás IT nebavilo až tak, že by ste sa tým mohli úspešne živiť
Accenture Technology Solutions, jedna z troch hlavných divízií renomovanej spoločnosti Accenture, otvára na Slovensku 12. mája ďalší kurz z projektu IT Šanca pre každého. Dvojmesačný kurz, realizovaný s podporou projektu IT Asociácia Slovenska pripravuje všestranných IT profesionálov a mediálnou podporou portálu Profesia.sk, posunie človeka, ktorý o informačných technológiách nič nevie, na hranicu, kde budete mať základné predpoklady pracovať v tejto oblasti.
Renomovaní organizátori
Organizátorom a garantom projektu je slovenská pobočka spoločnosti Accenture, ktorá pôsobí v oblasti manažérskeho poradenstva, systémovej integrácie, správy a vývoja softvéru a outsourcingu podnikových procesov. Spoločnosť pôsobí na Slovensku od roku 1992 a v súčasnosti zamestnáva už viac ako 1190 zamestnancov a stále rastie. Celosvetovo patrí medzi najrešpektovanejšie značky vo svete biznisu, o čom svedčí aj množstvo prestížnych ocenení od renomovaných analytických spoločností či odborných periodík:
- Svetová jednotka v systémovej integrácii (druhý rok po sebe podľa IDC)
- Svetová jednotka v poskytovaní implementácie systému SAP (podľa Forrester)
- Najobdivovanejšia spoločnosť v oblasti IT služieb (piaty rok po sebe podľa Fortune )
- 50. najhodnotnejšia svetová značka (podľa BusinessWeek)
- Svetová jednotka na trhu poradenských služieb pre oblasť riadenia vzťahov so zákazníkmi (piaty rok po sebe podľa CRM Magazine)
- Svetový líder v poskytovaní outsourcingových služieb (podľa InformationWeek)
- Najlepšia pracovná ponuka Národných dní kariéry 2007 (podľa účastníkov a odborného garanta)
- Najlepšia firma Národných dní kariéry 2008 (podľa účastníkov)
Ľahká registrácia - a následne i šanca na zamestnanie
Počas dvoch mesiacov školenia IT Šanca pre každého získate zadarmo vzdelanie v informačných technológiách, pričom školiteľmi budú skúsení pracovníci z Accenture. Úspešní absolventi dostanú okamžite možnosť zamestnania na trvalý pracovný úväzok, prihláška do kurzu vás však k ničomu nezaväzuje.
Na školenie sa môže prihlásiť, ak máte analytické myslenie (zistíte v teste), mierne až stredne pokročilú angličtinu a vzdelanie na úrovni bakalára a vyššie. Predchádzajúce skúsenosti v IT nie sú podmienkou a viac informácií nájdete na www.accenture.sk/itsanca.
A čo hovoria absolventi?

Medzi úspešných absolventov patrí aj Štefan Dobiáš. Minulé leto prišiel do kurzu a dnes už dochádza do práce do vychyteného bratislavského biznis centra, do divízie Accenture Technology Solutions.
„Chcel som sa jednoducho niečo nové naučiť. Vravel som si: prečo by si sa neprihlásil, veď nemáš čo stratiť Bol som živnostník - prekladateľ, a vzdelával som sa sám. Hlavným zdrojom informácií bol pre mňa Google, postupne som však nadobúdal dojem, že by bolo dobré vymeniť samovzdelávanie za iný, efektívnejší spôsob učenia. Prekladal som technickú dokumentáciu k rôznym novinkám v elektronike, automobilovom či medicínskom priemysle. Robil som tiež lokalizáciu softvéru a práve tu som sa stretával s odbornými výrazmi, ktorým som nerozumel. To bol jeden z motívov, prečo som za rozhodol prihlásiť do IT Šance.“
Ako si sa odhodlával ďalej?
Popri nových znalostiach rozhodlo aj to, že IT Šanca je zadarmo. Takéto školenia nie sú lacné. Možnosť zamestnať sa bola až tretím motivačným faktorom, ktorý súvisel s potrebou zmeny.
Pamätáš si ešte prvý dojem z kurzu?
Pozitívny. Prídeš na miesto a je tam okrem teba ďalších sto ľudí a rozmýšľaš, ktorí z nich sú tvoji spolužiaci. Na kurze sme sa zišla skutočne pestrá zmes ľudí. Všetci sme mali vysoké školy, niektorí aj po dve. Stretlo sa nás tam 24 ľudí, väčšinou vo veku okolo 30 rokov. Našli sa však aj štyridsiatnici, či čerství absolventi. Napríklad jedna účastníčka mala geológiu a filozofiu a jeden z nás bol dokonca čerstvo vyštudovaný vulkanológ. Nakoniec nás skončilo šestnásť.
Čím si v profesionálnom živote prešiel Ty?
Mám hotelovú akadémiu, potom ekonomickú univerzitu. Po skončení školy prišla civilná služba, po ktorej som chvíľu obchodoval s hutníckym materiálom, ale to ma nezaujalo. Ešte počas civilky som začal prekladať a to sa mi celkom zapáčilo. Dovtedy som používal veci z balíka Microsoft Office, nejaké prekladateľné programy, skúšal som grafický softvér Corel a Adobe Photoshop. Nemal som však odvahu a ani čas, aby som sa začal učiť programovať sám. IT Šanca pre mňa bola totiž doslova šanca.
Nevystrašila ťa požiadavka analytického myslenia?
Na to, aké má kto analytické myslenie, boli v rámci kurzu testy. Napríklad či si človek vie domyslieť sled nejakého číselného radu, prípadne, či si vie analogicky odvodiť vzájomný vzťah medzi dvoma pojmami. Bolo to niečo na spôsob IQ testov, aké sa dajú nájsť v literatúre Mensy. Viete, niekto môže chodiť desať rokov na futbal a keď nemá talent, tak z neho v živote nikto futbalistu neurobí. Podobne je to aj s analytickými schopnosťami, ktoré by človek mal mať. Pokiaľ ich má, dajú sa rozvinúť, ale nanovo vyvinúť, to asi nie.
V čom sa IT šanca odlišovala od iných školení, ktoré si absolvoval?
V porovnaní s podobnými predmetmi na Ekonomickej univerzite bol kurz na vyššej úrovni, najmä z hľadiska hĺbky preberanej látky. Na škole sme z databázových programov preberali Access na užívateľskej úrovni, na IT šanci sme už prenikli do administrátorskej práce, ktorá zahŕňa používanie jazyka PL-SQL.
Aká bola hlavná téma kurzu?
V prvom mesiaci sme mali základy tímovej práce, programovacích jazykov JAVA a PL-SQL. Potom sme sa na základe individuálnych preferencií rozdelili na skupiny, v jednej sme pokračovali v štúdiu programovacích jazykov, druhá skupina bola zameraná na podnikový systém SAP.
Čo bolo najťažšie a čo najľahšie?
Najľahšie boli úvodné dva týždne, kedy nám vysvetľovali princípy tímovej práce. Pochopenie základov programovania taktiež nerobilo ľuďom žiadne väčšie problémy. V druhom mesiaci sme začali ísť v konkrétnych programovacích jazykoch do hĺbky, tam sa situácia mierne skomplikovala. Ale lektori boli vynikajúci, vedeli látku podať tak, aby sme ju pochopili, hoci sme boli úplní začiatočníci, dokonca niektorí iba s humanitným vzdelaním. Niektorých lektorov teraz stretávam na chodbách Accenture, jeden z nich je dokonca mojím kolegom.
Boli vyraďovacie testy?
To nie. Ľudia ktorí odišli, na to mali svoje súkromné dôvody. Niekto zistil, že je úplne na nesprávnej adrese, ďalší zas, že nestíha, lebo dochádza. Jeden z mojich kolegov nestíhal kvôli tomu, že nedávno zmenil zamestnanie. Jedna slečna nás opustila preto, že si myslela, že to nezvládne. Ja som však presvedčený, že na to určite mala. Školenie je naozaj úplne dobrovoľné, nikto tam nikoho nasilu nedrží.
Vieš zhodnotiť kam Ťa kurz posunul?
Kurz mi dal vynikajúce základy pre ďalšie vzdelávanie. Cieľom nie je vytvárať narýchlo „IT odborníkov“, ale dať šancu preniknúť do tohto atraktívneho odvetvia aj ľuďom, ktorých profesionálne smerovanie sa uberalo úplne iným smerom. Tento cieľ je zreteľne obsiahnutý aj v názve kurzu. Je to jednoducho IT šanca pre každého, nič viac, nič menej.
V ktorej konkrétnej IT oblasti by si chcel byť „doma“? Zostaneš i IT biznise?
Momentálne ma úplne pohltila práca s databázami, kde využívam nadobudnuté schopnosti programovania v PL-SQL. Práca v Accenture je však veľmi dynamická, každý deň sa naučím niečo nové, a nielen o databázach, takže túto otázku by som zatiaľ ponechal otvorenú. Accenture obsluhuje veľa projektov a ponúka obrovské možnosti profesionálneho, osobnostného a kariérneho rastu. Za pokus to celé rozhodne stojí.