Rok 2008 môže byť pre sporiteľov a investorov v mnohom podobný ako ten práve sa končiaci. Termínované vklady budú naďalej najobľúbenejší sporiaci produkt Slovákov – napriek tomu, že úroky mierne klesnú.

Vyhliadky akcií budú neisté, väčšie šance na zisk poskytne Európa, Japonsko a rozvíjajúce sa trhy. Investičná „novinka“ je dolár. Po tom, čo prepisoval oproti euru minimá na ďalšie, ešte nižšie dná, ho investiční stratégovia favorizujú.

A za zváženie stojí aj opatrnosť pri realitných investíciách na domácom trhu. Naozaj nemusia rásť donekonečna.

Investičné tipy pre odvážnych

Bankové vklady 

  • 2007: Nižšie úroky neubrali.Bankové vklady rástli naďalej dvojciferným tempom. A to aj bez toho, aby opäť prišiel mimoriadny impulz, tak ako rok predtým cez nižší príspevok do Fondu ochrany vkladov či zvýšenie kľúčových sadzieb na korunové úložky. Naopak, aj po jarnom poklese úrokov pribúdali peniaze na vkladoch, a to ešte rýchlejšie. Na konci roka dosiahne objem úspor obyvateľstva na bankových vkladoch podľa VÚB 493 miliárd korún. To je o stovku viac než pred rokom. „Vklady sa stali zaujímavejšie pre »vytriezvenie« z asset managementu v roku 2006 a rastúci disponibilný príjem domácností,“ vysvetľuje hlavný ekonóm Slovenskej sporiteľne (SLSP) Juraj Barta.

    Kto uložil peniaze na vklad s ročnou splatnosťou na začiatku tohto roka, mohol získať aj štyri percentá (pred zdanením). V súčasnosti už je ponuka o čosi nižšia, no „mimoriadne“ úroky sú stále v kurze. Okolo troch percent bez viazanosti a o nejaké to pol či celé percento vyššie v prípade dvoj- a trojročných splatností. Ďalší faktor, pridávajúci vkladom na obľúbenosti, sú štruktúrované produkty, kde zvyčajne okrem základného úroku v minimálnej výške bonusový výnos závisí od splnenia vopred stanovených podmienok. Z nich je viac ako polovica práve v podobe bankových vkladov. Tohtoročné produkty pre retail prilákali viac ako päť miliárd korún.

  • 2008: Stabilný výhľad. V budúcom roku výnosy mierne poklesnú a takisto prírastok na vkladoch bude nižší než v roku 2007, avizuje SLSP. Výnimočný faktor, ktorý bude stáť na strane v prospech prírastku peňazí na vkladoch, bude prijatie eura. Takúto skúsenosť majú aj z iných krajín eurozóny. Zámena peňazí bude jednoduchšia na účtoch ako v hotovosti a to zrejme koncom roka zvýši bankové vklady. Časť peňazí, ktoré majú ľudia doma, sa dostane do bánk, konštatuje J. Barta. VÚB odhaduje koncoročný stav na účtoch na 554 miliárd.

    Sporitelia budú naďalej siahať aj po vkladoch s viazanosťou dva či tri roky. Banky ich budú predávať ako alternatívu ku korunovým peňažným fondom – tak ako pred rokmi predávali tieto fondy ako alternatívu k vkladom. Lenže vývoj sa otočil a v peňažných fondoch, ktoré údajne mali zarobiť lepšie, často lepšie napokon nezarobili.

    A prečo mierne klesnú úroky? Národná banka Slovenska (NBS) ich prispôsobuje pre plán prijatia eura Európskej centrálnej banke (ECB) a jej očakávaným krokom. Kľúčová sadzba ECB bude počas budúceho roka na súčasných štyroch percentách ročne, a aj sadzby NBS k nej dokonvergujú. A tak budú z celoročného pohľadu na veľmi stabilnej úrovni, vysvetľuje analytik Tatra Banky Róbert Prega. NBS zníži úrok po potvrdení splnenia maastrichtských kritérií a stanovení konverzného kurzu, teda začiatkom tretieho štvrťroka, očakáva analytik VÚB Martin Lenko.

  • Fondy

  • 2007: Opäť silný prírastok.Kým v roku 2006 získali podielové fondy len o niekoľko miliárd korún viac, než vyplatili odchádzajúcim podielnikom, v práve sa končiacom roku pritiahli takmer 25 miliárd korún. Aj v ich prípade tak došlo k dvojcifernému prírastku. Na konci roka sa podľa očakávaní VÚB malo počítadlo peňazí v podielových fondoch zastaviť nad sumou 152 miliárd korún. Suverénne najväčší záujem bol o dva typy fondov: peňažné a zaistené. Za nimi sa umiestnili nové špeciálne fondy nehnuteľností. V roku 2006 populárne fondy fondov zaostávali. Najlepšie sa totiž – ako väčšinou – predávalo to, čo chceli predať bankové matky najväčších správcov.
  • 2008: Vyrovnanie s vkladmi. Oživenie nebolo dočasné, bude pokračovať aj v budúcom roku. Predpokladá to TREND aj obidve najväčšie banky. VÚB prognózuje koncoročný stav na vyše 175 miliárd korún. Naďalej by mal byť záujem o peňažné aj zaistené fondy, teda o tie, kde síce podielnik veľa nezarobí, ale nemôže ani príliš veľa prerobiť. Taký totiž typický klient (a nie je to špecifikum Slovenska) je. Možno si občas pribalí aj akciové fondy alebo iné typy, ktoré obsahujú akciovú zložku. Ale nebude to žiadny významný skok. Napriek tomu, že ním zvolené konzervatívne investície neponúknu prevratné výnosy, predpokladá hlavný analytik TREND Analyses Ján Kovalčík.

    Fondy si pripíšu takmer rovnaký percentuálny prírastok za rok ako vklady – 14, respektíve 15 percent, odhaduje VÚB. Celkové vklady obyvateľstva vrátane majetku v podielových fondoch by tak ku koncu roka predstavovali viac ako jednu tretinu HDP, 36 percent.

  • Peňažné a dlhopisové fondy

  • 2007: Aj dlhopisy v pluse. Peňažné korunové fondy zarobili okolo troch percent, dlhopisové väčšinou len o čosi menej. Pre dlhopisové je to lepší výsledok než v roku 2006, keď boli mnohé dokonca v mínuse. To klientov, pochopiteľne, vystrašilo. Mnohí dostali od poradcu takýto fond naordinovaný ako investičný produkt, ktorý nie je rizikový. A predávali, nielen kým videli záporný výsledok, ale aj v roku 2007, keď videli nízky zisk. Z dlhopisových fondov teda peniaze viac odtekali, než by do nich investori nové peniaze vlievali.

    Stabilné výnosy v peňažných a zlepšenie v dlhopisových fondoch priniesli viac--menej stabilné úroky NBS. Tá ich v marci a apríli znižovala po štvrť percentného bodu a do konca roka už nimi nehýbala. Vo svete to vyzeralo na sprísňovanie menovej politiky pre inflačné riziká. No po úverovej kríze museli centrálne banky trhy upokojovať a dodať im podporu a nádej na lepšie výsledky cez lacnejšie peniaze. ECB tak sadzby prestala zvyšovať a americký Fed ich znižoval.

  • 2008: Hodí to 4 percentá.Ak sa sadzby naozaj meniť nebudú alebo dôjde len k zníženiu o štvrtinku bodu na európske štyri percentá, možno očakávať výnosy vo výške aktuálnych výnosov do splatnosti znížené o poplatky vo fondoch. To znamená okolo štyroch percent v prípade peňažných, v dlhopisových pre vyšší správcovský poplatok o niečo menej. Samozrejme, v prípade, že Slovensko prijme euro. V opačnom prípade by sa výkonnosť oboch skupín fondov prepadla.

    V budúcom roku by sa mohla zlepšiť situácia fondov s dlhopismi rozvíjajúcich sa krajín. Tie boli v minulých rokoch obľúbené pre svoje vysoké výnosy, ktoré však v roku 2007 a čiastočne aj vlani stratili. V strednej a východnej Európe však budú musieť centrálne banky zvyšovať úroky, aby udržali na uzde infláciu. Krátkodobo sa výsledky takto zameraných fondov zhoršia. Ale z dlhodobejšieho hľadiska výnosy stúpnu. Ak sa navyše meny budú zhodnocovať oproti euru, prinesie to dvojitý výnos. Rakúska Erste Bank prognózuje najvyššiu prémiu na rumunský lei a poľský zlotý.

  • Investičné tipy pre odvážnych

    Akcie

  • 2007: Premenlivo oblačno. V uplynulom roku boli najväčšou výhrou akcie v Číne, Indii, Latinskej Amerike, zo sektorov materiály. A za trest reality a finančný sektor, čo súvisí s dôsledkami krízy na trhu hypoték v USA. Takéto boli výsledky pred zohľadnením kurzu. Z dolárových investícií značne ubralo jeho oslabovanie. Akciové fondy sa ani na slovenskom trhu veľmi nepredávali.

    Pred letným pádom zaznamenali hlavné svetové indexy historické maximá. Kto vystúpil včas, zarobil. Z pohľadu celého kalendárneho roka bude napínavé sledovať, či skončia burzy v pluse alebo nie. Zatiaľ bol tento rok pre akcie skôr sklamaním. Okrem kreditnej krízy burzy ovplyvnili rastúce ceny ropy, posilňovanie eura, vyššia inflácia a klesajúci rast korporátnych ziskov.

  • 2008: Rast? Šanca 66 percent. Budúci rok nemusí byť oveľa veselší. Určite nie všade a po celý rok. Údaje o vývoji americkej a európskej ekonomiky sa budú v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch ešte ďalej zhoršovať, avizuje R. Prega. Z pohľadu akciových trhov bude problematická najmä najbližšia výsledková sezóna. Odhalí hospodárenie spoločností za celý rok 2007. Ziskové marže firiem z USA sú na rekordných úrovniach. Z nich rásť bude ťažké.

    No celkové vyhliadky nie sú úplne čierne. Napriek možnej negatívnej reakcii finančných trhov na tento vývoj by sa nálada na finančných trhoch mala zlepšovať. Najneskôr v polovici budúceho roka, hovorí R. Prega. Preto v celoročnom horizonte očakáva priaznivý vývoj pre akciových investorov. Jedna z mnohých štatistík hovorí, že volebné roky v USA poskytujú väčšiu šancu na ziskový ako stratový akciový rok.

    Americká centrálna banka Fed by mala ekonomiku podporiť ešte jedným znížením úrokových sadzieb o štvrť percentuálneho bodu. Mala by tak zabezpečiť obnovenie rastu úverov, podporiť spotrebu domácností a čiastočne uvoľniť napätie na realitnom trhu v USA, vysvetľuje M. Lenko z VÚB. Inak hrozí, že sa americká ekonomika dostane do recesie.

    ING Investment Management dáva napriek súčasnej volatilite akciovým trhom v budúcom roku dvojtretinovú šancu na rast. „Predovšetkým vyhliadky rozvíjajúcich sa trhov a Japonska sú veľmi priaznivé,“ uviedla ING. Dôraz viac na akcie ako dlhopisy a viac na Európu, Pacifik a rozvíjajúce sa trhy ako na Severnú Ameriku kladú aj v Pioneer Investments.

  • Alternatívy

  • 2007: Reality to „schytali“. Alternatívne investície si investori pribaľujú do portfólia, aby ich odlišnosti danej investície ochránili pred podobným vývojom na iných trhoch. Alebo aby využili ich ziskový potenciál. Patria sem napríklad komodity či reality. Na Slovensku zďaleka nemožno hovoriť o masovom investovaní do komodít. Presne naopak je to s realitami. Do tých túži investovať vari každý, pretože už dlho ich ceny rozprávkovo stúpajú. Aj v roku 2007.

    Na lokálnom trhu sa predávajú aj rôzne typy realitných fondov. Kríza sa dotkla tých „nepravých“, ktoré investujú do akcií firiem aktívnych v realitnom biznise. Prerábali. Špeciálne realitné fondy ešte nemajú naplnené portfóliá, skôr vyzerajú ako peňažné fondy, preto ich kríza nepostihla. No to by sa pravdepodobne nestalo ani v prípade ich plnej zainvestovanosti. Slovenský realitný trh v roku 2007 ešte rástol. Zatiaľ.

  • 2008: A čo tak dolár.Vývoj ceny ropy bude aj budúci rok lotéria. Odvážni môžu skúšať ďalej. No, samozrejme, nie so všetkými úsporami, ale len s časťou. Lákavá investícia sa nachádza aj v inej sfére – v oblasti devízových kurzov. Medzi stratégmi sa začína potichu hovoriť o obrate trendu. Po rokoch poklesu by sa mohla americká mena pozviechať. V správe o svojich strategických rozhodnutiach stávku na dolár spomínala už v novembri Pioneer Investments. Z domácich analytikov dolár „vypichol“ R. Prega z Tatra banky. „Počas budúceho roka očakávame postupné otáčanie trendu,“ uviedol.

    Hlavný analytik TREND Analyses, navrhuje aj iné využitie tejto situácie – pád dolára pozýva na dovolenku mimo Európy. Môže to analogicky platiť aj pre kúpu dolárov a ich držanie či kúpu dolárového podielového fondu. Tých sú desiatky. Siahnuť po amerických akciách nemusí byť najlepšou voľbou. Tou môžu byť fondy investujúce do akcií na rozvíjajúcich sa trhoch.

    Kým dolár sa môže odraziť odo dna, ceny nehnuteľností na Slovensku (a hlavne v Bratislave) sa môžu budúci rok blížiť k vrcholu. J. Kovalčík upozorňuje, že kto bude kupovať v budúcom roku, mohol by už kúpiť na vrchole. A v prípade poklesu cien po prijatí eura môže mať hlavu v smútku. Pretože nemusí ísť len o korekciu. „Práve v roku 2009 sa budú dokončovať byty, ktoré sa už predávali za naozaj vysoké ceny. Tí, ktorí ich kupovali ako výhodnú investíciu, zistia, že drahé byty zďaleka neprenajmú tak výhodne, ako si predstavovali,“ myslí si. Bude dôležité, ako sa ich majitelia zachovajú. Či byty podržia alebo sa o ne rozšíri ponuka na trhu. Vytriezvenie a prípadný pokles sa môže ešte viac dotknúť predražených starých bytov. Čiže väčšiny trhu. Potenciál na najvyššie zisky tak bude skrývať jedine vlastné podnikanie.

  • Investičné tipy pre odvážnych

    Foto - Profimedia.cz