Zamestnanci prevádzok si budú môcť vypýtať od zákazníkov na overenie okrem covid pasu aj občiansky preukaz. Očkovaní a ľudia, ktorí prekonali ochorenie covid-19, budú môcť v čiernych okresoch navštevovať reštaurácie či ubytovacie zariadenia. Pandemické nemocenské by sa malo dostať na úroveň štandardného nemocenského.

Heger si za reformou nemocníc stojí, Lengvarský by sa podľa neho nemal vzdávať.
Neprehliadnite

Zabudnite na tretiu vlnu covidu, budú ďalšie. Údiv očkovacích premiantov, Izrael ukázal trendy

Toto je len niekoľko návrhov, ktoré 9. novembra oznámil na sociálnej sieti premiér Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že sa na tom dohodla koaličná rada. Polovica Slovenska je už v čiernej farbe a pandemická situácia sa zhoršuje, podobne ako v ďalších európskych krajinách. O novinkách má vláda rokovať v najbližších dňoch, pravdepodobne v stredu 10. novembra.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Alibizmus vlády pri čerpaní péenky. Žiadna pandemická dávka, zrušia ju, vraj je nepotrebná

Všetko bude závisieť od toho, ako uvedené návrhy pretaví do konkrétnej legislatívnej podoby. Už dnes totiž mnohé nastavené protipandemické pravidlá narážajú často na nesúlad domácej či európskej legislatívy. TREND zosumarizoval tie najčastejšie problémy súčasnej praxe v zmysle aktuálne nastavených pravidiel.

Vstup do prevádzok a covid pasy

Vláda navrhuje, že ak sa občan odmietne preukázať covidpassom a svojou totožnosťou, tak prevádzkovateľ či organizátor mu povinne odmietne vstup do prevádzky alebo na hromadné podujatie.

Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Keby bolo keby. Vláda odpískala nové covid pravidlá, čierne zóny prežijú, ak ich štát nepochová

Prípadne ak poruší opatrenie vydané Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ SR), môže ho vykázať z priestoru. ÚVZ a polícia pod vedením ministra vnútra Romana Mikulca budú mať nové oprávnenia, a to na mieste udeliť blokovú pokutu alebo uzatvoriť podnik.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Krajniak má nový plán pre pracoviská firiem. Tretia vlna ich kláti, požadujú zmeny

V čom bude rozdiel oproti súčasnosti? Už na základe októbrovej vyhlášky ÚVZ SR č. 253/2021 majú prevádzkovatelia reštaurácii, obchodov, hotelov či iných prevádzok, právo vyžadovať tzv. covid passy.

„Majú právo do nich nahliadnuť, čo nemusí byť považované za spracovávanie osobných údajov. Ak by si ale prevádzkovateľ robil odpisy, žiadal doloženie iného preukazujúceho dokladu, napríklad občianskeho preukazu, alebo by dokument fotil, mohlo by dôjsť k spracovávaniu osobných údajov, na ktoré nemá oprávnenie,“ hovorí Štepán Štarha, partner v právnickej kancelárii Havel & Partners pre TREND.

Na snímke zľava minister financií SR Igor Matovič spolu s prezidentom Finančnej správy (FS) Jiřím Žežulkom.
Neprehliadnite

Daňové kontroly lepšie mieria na terč. Daniari lovia cielene, preverujú nákupy i presuny ziskov

Osobitným prípadom je overovanie údajov z covid pasu cez štátnu aplikáciu  OverPass. „Pri jej používaní dochádza k spracúvaniu osobných údajov zákazníkov, a to minimálne vo forme vytvorenia dočasnej kópie jeho údajov v zariadení prevádzkovateľa,“ spresňuje Š. Štarha.

Najbezpečnejším spôsobom, ako si splniť povinnosť kontrolovať  a umožniť vstup do prevádzky len vyhradenej skupine zákazníkov (plne očkovaný, OTP, základ) je nahliadať do dokumentov rovno pri vstupe do prevádzky bez akejkoľvek ďalšej manipulácie s týmito údajmi.

Legislatíva dáva jasnú odpoveď

Aktuálne dáva oprávnenie prevádzkovateľom na „kontrolu“ zvoleného režimu zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia č. 355/2007 Z. z., objasňuje advokát  Juraj Bizoň z právnej kancelárie Bizoň & Partners.  

Od 28. júla 2021 platí paragraf 48 ods. 4 písm. z) uvedeného zákona. Ním takto ÚVZ dočasne podmienil vstup do prevádzok preukazovaním sa covid pasom. To bolo napadnuté na Ústavnom súde (ÚS SR), na ktorého rozhodnutie sa stále čaká.

Milan Krajniak Zákonník práce nateraz meniťnebude, štát má iné možnosti, ktoré treba využiť.
Neprehliadnite

Pre očkovaných i neočkovaných v práci chystá Krajniak novinky. Riadiace páky však firmám nedá

Problémov v praxi je v tomto smere viac. „Ak dáta z covid passov zákazníkov prevádzky získajú a budú ich spracovávať vo vlastných systémoch, v plnej miere sa na ne vzťahujú povinnosti európskeho nariadenia na ochranu osobných údajov tzv. GDPR. To znamená, že musia mať nastavené organizačné opatrenia pre personál, ktorý bude pracovať s osobnými údajmi,“ spresňuje pre TREND Ondrej Zimen z advokátskej kancelárie Dagital Legal.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa