Viac zobrala, ako dala. Takto sa v roku 2021 správala vláda Eduarda Hegera k viac ako 2 miliónom zamestnancov vo firmách na Slovensku.  Sebe však poslanci nadelili kráľovsky a nemusia sa vôbec uskromňovať.

Na snímke zľava minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) a prezident Finančnej správy (FS) SR Jiří Žežulka počas tlačovej konferencie na tému Rok zmien na finančnej správe 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Na Vianoce hlava v smútku pre platcov DPH, o pár dní majú byť detektívi. Podľa predstáv štátu

Mnohí ľudia však majú „krátku“ pamäť, a tak sa oplatí zopakovať si, o čo boli skutočne obyčajní zamestnanci ukrátení a čo ich čaká v roku 2022. TREND sa na to pozrel bližšie.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) . FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Koncoročné starosti malých i veľkých platcov DPH. Matovič s bičom v ruke vyžaduje nezmysly

V roku 2022: bohatším polepšia, chudobným zoberú

Pred pár týždňami avizoval minister financií Igor Matovič zmeny v rámci daňovo-odvodovej reformy, ktorá sa má dotknúť aj zamestnancov.

Na snímke vpravo premiér SR a bývalý minister financií Eduard Heger a vľavo podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (obaja OĽaNO). FOTO TASR -  Martin Baumann
Neprehliadnite

Účty idú na web daniarov, bude kontrola. Športové hry pre platcov DPH sú absurdistanom štátu

Tá sľubuje zjednotiť dane a odvody, ale za cenu zrušenia všetkých daňových či odvodových výnimiek. Účtovníci budú musieť prerátavať nové mzdy úplne inak ako doteraz, ak reforma prejde.

Igor Matovič, minister financií
Neprehliadnite

„Dobu kešu“ mnohí využijú ešte pár dní. Neobmedzené platby hotovosťou môžu nabrať na sile

Firmy po novom započítajú stravné, sociálny fond a rekreačné poukazy do zdaniteľnej hrubej mzdy. Táto veličina sa vydelí koeficientom 1,39, keďže nový odvod zamestnávateľa je 39 percent z celkovej hrubej mzdy.

Kvalitné jedlo v miestnej jedálni.
Neprehliadnite

Hľa, reforma. Vláda o pár dní zdaní peniaze na stravu i gastrolístky, pridá odvody i byrokraciu

Z nej sa následne vypočíta daň 19 percent a nový čistý príjem. Inak povedané, daňovo-odvodové zaťaženie ceny práce zamestnanca sa zníži zo súčasných cca 40  až 48 percent na zhruba 38  až 43 percent.

Na snímke zľava minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) a minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) počas tlačovej konferencie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na tému Pomoc pre zavreté prevádzky 12. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Prvá pomoc štátu zmutovala ako omikron. Nebude fungovať tak, ako tvrdila vláda, všetko je inak

Zvýšenie čistých miezd zamestnancov bude teda len symbolické, ak vôbec nejaké. Stratia totiž súčasné výhody, napríklad príspevky na stravovanie, príspevok na rekreáciu i sociálny fond.

Najmä pri nízkopríjmových zamestnancoch to bude „o ničom“,“ objasnil nedávno na sociálnej sieti expert na dane, mzdy a odvody Jozef Mihál. Vylepšenie vníma pri platovej úrovni zhruba 2 000 až 4 000 eur, ale otázne je, koľko ľudí na Slovensku toľko reálne zarába.

peniaze, euro, eurá
Neprehliadnite

V Česku živnostníkom uľavujú, u nás ich zderú z kože. Veľké porovnanie prináša mnoho prekvapení

Zrušia sa všetky zamestnanecké výhody

Konkrétne sa po novom zrušia všetky nezdaniteľné sumy, na daňovníka (v roku 2021 suma 4 511,43 eur), na manžela či manželku (v roku 2021 suma 4 124,74 eura), na príspevky na dobrovoľné dôchodkové sporenie (180 eur ročne).

Senior
Neprehliadnite

Žiadne „uvoľnite miesto, ste nadbytoční“. Seniori vyhrali - ústavný súd im odklepol stopku

Vďaka nim je v súčasnosti možné jednoducho si znížiť základ dane z príjmu. Štátu na daniach tak doteraz zaplatili ľudia menej a legálne mohli ušetriť. Po novom už takúto možnosť mať nebudú. Neprídu o stovky eur, ale v súhrne až o tisíce eur.

Ulice aj podniky sú poloprázdne.
Neprehliadnite

Žiadna bageta do ruky či hotely pre vyvolených doma. Slováci vyprázdňujú vrecká za hranicami

Zamestnávatelia, ktorí zamestnávajú 50 a viac zamestnancov, sú povinní zamestnancovi poskytnúť príspevok na rekreáciu vo výške 55 percent, najviac do sumy 275 eur ročne. Tento príspevok sa tiež pravdepodobne zruší. Rovnako to čaká aj sociálny fond, ktorý sa tvorí z hrubých miezd platov zamestnancov.

Na snímke zľava minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) a prezident Finančnej správy (FS) SR Jiří Žežulka počas tlačovej konferencie na tému Rok zmien na finančnej správe 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Na Vianoce hlava v smútku pre platcov DPH, o pár dní majú byť detektívi. Podľa predstáv štátu

Poskytuje sa z neho napríklad príspevok na stravovanie zamestnancov, dopravu do zamestnania a späť, rekreácie a služby na regeneráciu pracovnej sily, zdravotnú starostlivosť, účasť na kultúrnych a športových podujatiach, sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky, prípadne i doplnkové dôchodkové sporenie.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Matovičova daňová brigáda. UNITAS zavedieme jedným vrzom, zrušíme výnimky, urobíme šou

V roku 2021 vláda pristúpila k viacerým zásadným škrtom, ktoré ovplyvnili peňaženky skutočne obyčajných ľudí. Viac sa dozviete nižšie vo fotostory TRENDU.