Už skoro tri roky platí európska smernica o platobných službách známa pod skratkou PSD2, ktorá núti banky otvárať svoje dáta aj tretím stranám. Predpoklad, že to využijú dravé finančno-technologické firmy (fintechy) sa zatiaľ na Slovensku veľmi nenaplnil.

Dostať licenciu od Národnej Banky Slovenska (NBS) na platobné služby podľa PSD2 je dlhý, drahý a náročný proces. Trvá aj trištvrte roka a ak nedodáte nejaký papier a zmeškáte lehoty, môžete začať odznova. Len poistenie zodpovednosti za škodu pri platobnom biznise stojí niekoľko tisíc eur ročne. Zatiaľ sa to podarilo len dvom fintechom. Opakujem dvom. Aj tie, ktoré licencie získali, zatiaľ  na nich nevybudovali  veľký biznis. Ale dvere do veľkého biznisu už pootvorili.

NBS tvrdí, že najväčší problém u žiadateľov vidí v tom, že niekedy nevedia zosúladiť svoje obchodné modely s možnosťami, ktoré im poskytuje PSD2. Stručne, majú  "väčšie oči" ako sú ich reálne možnosti.

KK22 Aschheim - Na snímke sídlo spoločnosti Wirecard 19. júna 2020 v nemeckom Aschheime. Bank of China (BoC) diskutuje o ukončení úverového rámca pre nemeckú finančnú a technologickú spoločnosť Wirecard AG, ktorú zasiahol účtovný škandál, čo jej skomplikuje boj o prežitie. Wirecard sa v pondelok (22. 6.) priznala, že sporných 1,9 miliardy eur v hotovosti, uvedených v bilancii za rok 2019, čo predstavuje zhruba štvrtinu jej aktív, zrejme neexistuje. FOTO TASR/AP
In this Friday June 19, 2020 photo
Neprehliadnite

Prípad zmiznutých dvoch miliárd z Wirecard je varovný pre všetky fintechy

Dravý Finax

Najnovšie spoločnosť Finax, ktorá sa zameriava na online investovanie do fondov, dostala od centrálnej banky licenciu na poskytovanie služieb informovania o bankových účtoch. Čo to znamená? V svojej aplikácii chce umožniť ľuďom, ktorí jej dajú súhlas, spájať informácie o ich rôznych bankových účtoch. Tento fintech uvidí, čo klienti bánk obvykle robia so svojimi peniazmi. A to sú cenné informácie.

Majú ich aj banky, ale zatiaľ ich nevedia poriadne využívať, analyzovať a podľa nich ponúkať klientom na mieru produkty. Ale treba povedať, že sa snažia.Napríklad si medzi sebou už prepájajú aplikačné prostredia (API) a svojim klientom ponúkajú konsolidáciu účtov v mobil bankingu. Podľa odborníkov z bankového prostredia nie je o to medzi klientmi veľký záujem. Najmä preto, lebo za tým nevidia pridanú hodnotu, len vidia účty v jednej appke, čo je pre nich málo.

Finax sebavedomo tvrdí, že to robiť vie. A má na to aj prostriedky, keďže za ním stojí napríklad aj Ivan Chrenko z HB Reavisu. Aj preto si zaplatil zahraničného agregátora, teda firmu, ktorá dokáže mať napojených až päťtisíc bánk. Keď túto službu spustí, budú mať napojené všetky slovenské aj zahraničné banky. Do budúcnosti dokonca plánujú získať aj ďalšiu licenciu na inicializáciu platieb.Tá umožní jej klientom nielen prezerať si svoje účtu, ale z nich aj platiť.

A čo to znamená pre banky? Ohrozenie, že svojich klientov stratia, teda spočiatku najmä prvotný kontakt s nimi, neskôr ich dáta a možno napokon aj celé účty.

Zlacnenie služieb

A čo to znamená pre klientov bánk? Postupné zlacnenie služieb. Je možné, že o pár rokov si už žiadny finančný dom nedovolí pýtať peniaze za vedenie účtu, lebo fintechy ho budú mať zadarmo. A nielen účet, ale aj iné služby, napríklad tie investičné. Tie už síce zadarmo nebudú, ale môžu byť lacnejšie ako v banke.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa