Veľa rečí o pomoci seniorom, ale v skutočnosti pravý opak. Vláda Eduarda Hegera im síce pridá od budúceho roka pár eur, v rámci valorizácie 1,3 percenta mesačne, ale z ich mešca vytiahne desiatky až stovky eur navyše kvôli rekordnej inflácii a nárastu prakticky všetkých tovarov a služieb. Zmien však štát chystá viac.

Plénum Národnej rady (NR) SR v utorok schválilo zákon roka, teda štátny rozpočet na budúci rok.   Na snímke zľava minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO), ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí), predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO), predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) reagujú na výsledok hlasovania.
Neprehliadnite

Hegerova vláda obrala ľudí o stovky eur, na budúci rok to budú tisícky. Utiahne im opasky

Dostali odrobinky, minú stovky eur

Posledné dva mesiace boli pre niektorých penzistov pomerne priaznivé v porovnaní s tým, čo ich čaká najbližšie mesiace.

Na snímke vpravo premiér SR a bývalý minister financií Eduard Heger a vľavo podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (obaja OĽaNO). FOTO TASR -  Martin Baumann
Neprehliadnite

Účty idú na web daniarov, bude kontrola. Športové hry pre platcov DPH sú absurdistanom štátu

Počas novembra zhruba 1,4 milióna z nich dostalo zo Sociálnej poisťovne 13. dôchodok, maximálne 300 eur. Platilo to v prípade, ak ich penzia neprekročila mesačne 218,06 eura.

Kvalitné jedlo v miestnej jedálni.
Neprehliadnite

Hľa, reforma. Vláda o pár dní zdaní peniaze na stravu i gastrolístky, pridá odvody i byrokraciu

Prilepšia si aj valorizáciou od roku 2022, a to 1,3 percenta mesačne. Penzistom už po novom zákon negarantuje každoročné zvýšenie dôchodku o pevnú sumu, ale len percentom.

peniaze, euro, eurá
Neprehliadnite

V Česku živnostníkom uľavujú, u nás ich zderú z kože. Veľké porovnanie prináša mnoho prekvapení

Ak napríklad priemerný starobný dôchodok v novembri dosahoval 505,15 eura, mesačne sa zvýši o 6,5 eura.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) . FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Koncoročné starosti malých i veľkých platcov DPH. Matovič s bičom v ruke vyžaduje nezmysly

Vôbec nerastie suma minimálneho dôchodku. Na podnet rezortu práce pod vedením Milana Krajniaka ho totiž vláda zmrazila až do roku 2032, a to pre zhruba 200-tisíc Slovákov, ktorí ho poberajú.

Na snímke vpravo premiér SR a bývalý minister financií Eduard Heger a vľavo podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (obaja OĽaNO). FOTO TASR -  Martin Baumann
Neprehliadnite

Účty idú na web daniarov, bude kontrola. Športové hry pre platcov DPH sú absurdistanom štátu

Aktuálne dostávajú 334,30 eura pri 30 rokoch dôchodkového poistenia, pri 45 odpracovaných rokoch 410 eura a pri 50 rokoch 441,50 eura. Suma penzie im teda dlhé obdobie neporastie, hoci sa niekoľkonásobne zvyšujú ceny energií, potravín a ďalších produktov a služieb.

Veľké zdražovanie všetkého

Veľké zdražovanie všetkým penzistom budúci rok vytiahne z vreciek nie desiatky, ale stovky eur. Inflácia za november 2021 dosiahla 17-ročné maximum, objasňuje Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.

Na snímke zľava minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) a prezident Finančnej správy (FS) SR Jiří Žežulka počas tlačovej konferencie na tému Rok zmien na finančnej správe 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Na Vianoce hlava v smútku pre platcov DPH, o pár dní majú byť detektívi. Podľa predstáv štátu

„V novembri celkový rast cien tovarov a služieb zrýchlil na 5,6 percenta. Ide o 17-ročné maximum, teda o maximum od decembra 2004,“ spresnila. V prvom štvrťroku 2022 by podľa nej dokonca inflácia mohla byť ešte vyššia, na úrovni presahujúcej 6 percent.

Inflácia má podľa odhadov Národnej banky Slovenska vrcholiť na úrovni okolo siedmich percent začiatkom budúceho roka a postupne sa vracať na úrovne bližšie k dvom percentám ku koncu 2023. Rastúca inflácia sa premietne do rozpočtov domácností aj vo zvýšených cenách energií, stavebných materiálov v rôznych položkách bývania a tiež nábytku, bytového zariadenia či bežnej údržby domácností.

Igor Matovič, minister financií
Neprehliadnite

„Dobu kešu“ mnohí využijú ešte pár dní. Neobmedzené platby hotovosťou môžu nabrať na sile

Rast cien ohlásili aj slovenskí potravinári združení v Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore (SPPK), ktorí sú nútení, ako uviedol predseda SPPK Emil Macho, zvýšiť ceny produktov o 10 až 20 percent.. Zásadné zvýšenie cien vstupov ohlásili napríklad hydinári, cukrovarníci, pekárenský priemysel, mliekarenský sektor.

Rapídne vzrastú aj ceny energií. Ako médiá informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, napríklad domácnosti, ktoré vykurujú plynom, zaplatia od roka 2022 za dodávku plynu mesačne takmer o 20 eur viac. Tie, ktoré využívajú zemný plyn len na varenie, bude zvýšenie iba na úrovni približne 46 centov mesačne.

Senior
Neprehliadnite

Žiadne „uvoľnite miesto, ste nadbytoční“. Seniori vyhrali - ústavný súd im odklepol stopku

Domácnosť, ktorá využíva zemný plyn na varenie, ohrev vody a na kúrenie, by napríklad pri spotrebe 2 710 kubických metrov mala mať ročné náklady na plyn vo výške 1 172 eur, čo je o 230 eur viac ako v roku 2021.

Niektorí ušetria, iní si priplatia

Penzisti sa dočkali od vlády aj ďalších noviniek. Od začiatku nového roka nadobúda účinnosť novela zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, ktorá zavádza nulové doplatky na lieky pre dôchodcov. Nemajú na ne však nárok všetci, napríklad tí, ktorí ešte pracujú či podnikajú.

Na snímke zľava minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) a minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) počas tlačovej konferencie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na tému Pomoc pre zavreté prevádzky 12. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Prvá pomoc štátu zmutovala ako omikron. Nebude fungovať tak, ako tvrdila vláda, všetko je inak

Nulové doplatky sa podľa Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) týkajú penzistov s príjmom nižším ako 2 039,40 eura za štvrťrok. Ostatní dôchodcovia budú naďalej využívať limit spoluúčasti ako doteraz. Od januára sa novelou zároveň po tridsiatich rokoch zásadne zmenil spôsob predpisovania liekov. Všeobecní lekári nebudú môcť predpisovať liek viazaný na konkrétnu špecializáciu.

Obavy medzi seniormi vzbudzovala aj novela Zákonníka práce, ktorá ich chcela poslať z práce na zaslúžený odpočinok. Toho, kto prekročí vek 65 rokov a súčasne má nárok na starobný dôchodok, zamestnávateľ by mohol z práce prepustiť, a to od januára 2023. Takáto bola pôvodná myšlienka predkladateľa pozmeňovacieho návrhu poslanca Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita Mariána Viskupiča.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková počas príchodu na 44. rokovanie vlády SR 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Pre štát sú mŕtve, aj s obratmi za milióny. Kolíková ich zmazala tisíce, nový zákon firmy oživí

Ústavný súd (ÚS SR) napokon dal tejto časti zákona jednoducho stopku, zatiaľ na neverejnom zasadnutí pléna. Vek nebude dôvodom na výpoveď, firmy môžu seniora prepustiť tak ako doteraz, teda buď výpoveďou, alebo dohodou podľa paragrafu 63 ods. 1 písm. f.).

Legislatívu treba prijať v roku 2022

Seniorov výrazne zasiahnu aj ďalšie legislatívne zmeny. Niektoré už schválila, ďalšie vláda ešte len chystá.

Ešte začiatkom odobrila novelu zákona o sociálnom poistení z dielne ministra práce. Pôvodne v nej malo ísť aj o reformu prvého dôchodkového piliera, viaceré zmeny však z nej vypadli, napríklad rodičovský dôchodok, teda aby pracujúce deti mohli prispievať svojim rodičom piatimi percentami zo svojho vymeriavacieho základu.

Nehovorilo sa v nej ani o individuálnom dôchodkovom strope. Novelou sa ošetrilo napríklad to, aby sa na účely nároku na dôchodok nezapočítavali obdobia dôchodkového poistenia, keď zamestnanec nemal vymeriavací základ, a teda neodvádzal poistné. Novela riešila aj problematiku česko-slovenských dôchodkov.

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že tisíce ľudí prichádzajú o peniaze, pretože nepožiadali o novú dávku.
Neprehliadnite

Pandémia sa pre štát skončila. Státisíce rodín dostali hanebný darček, niektoré dávky im berú

Prečo sa však do novely nedostali návrhy rezortu? Ako prezradila pre TREND Eva Rovenská, hovorkyňa rezortu práce, návrh dôchodkovej reformy je pripravený, a to aj v rôznych alternatívach.

„Minister vníma pokroky pri presadzovaní dôchodkovej reformy na úrovni koaličných partnerov. Rokovania sa realizujú ako na politickej, tak aj na odbornej úrovni medzi rezortami práce, financií a hospodárstva,“ objasnila.  V súlade s Plánom obnovy je podľa nej potrebné prijať zmeny v dôchodkovom systéme počas roka 2022.

Čo vláda ešte chystá pre seniorov v ďalšom období

Zníži sa výška novopriznananých penzií

Jednou z najvýraznejších zmien budúceho roka bude určite úprava aktuálnej dôchodkovej hodnoty (ADH), a to zo súčasných 100 percent priemerného príjmu na 95 percent. Ide o jednu z veličín, z ktorej sa penzie počítajú.

Rezort práce túto novinku navrhol ešte v lete 2021 s tým, že máme záväzok voči EÚ týkajúci sa udržateľnosti dôchodkového systému. Uvedená hodnota v roku 2021 predstavuje 14,2107 eura, v roku 2022 to bude 15,1300 eura. Od roku 2023 príde k ráznej zmene – táto hodnota sa zníži. „Znižovanie ADH bude mať za následok zníženie dôchodku budúcim dôchodcom, pričom títo pracovali rovnako dlho a za rovnakú mzdu,“ hovorí pre TREND František Burda, investičný analytik v spoločnosti FinGO.sk.

Predčasná penzia sa upraví inak

Rezort práce navrhuje aj takzvanú alternatívnu predčasnú penziu, a to s platnosťou od 1. januára 2023. Potvrdil to pre TREND ešte pred štyrmi mesiacmi a platí to dodnes. „Chceme, aby žiadateľom nárok vznikol po 40 odpracovaných rokoch, čo v zásade zodpovedá získaniu 40 rokov obdobia dôchodkového poistenia,“ uviedol.

„Podľa novely by mala byť suma predčasného starobného dôchodku za 40 odpracovaných rokov krátená o 0,3 percenta za každých začatý mesiac poberania predčasného starobného dôchodku, pred dovŕšením dôchodkového veku,“ dodáva hovorkyňa rezortu práce. Podmienka obdobia dôchodkového poistenia (minimálne 15 rokov) a výšky predčasného starobného dôchodku (1,2 násobok životného minima, aktuálne 218,06 eura) by mali ostať naďalej zachované. Tiež to, že do dovŕšenia dôchodkového veku môžu žiadateľovi chýbať najviac dva roky.

RZZ však upozorňuje, že v prípade skorého odchodu do predčasného dôchodku by väčšia a postupne rastúca časť predčasných dôchodcov s nízkymi dôchodkami získavala nárok na doplatok do minimálneho dôchodku

Zvýši sa odpočítateľná položka?

Rezort práce zároveň navrhuje zvýšiť odvodovú odpočítateľnú položku pre dôchodcov pracujúcich na dohodu z 200 na 300 eur mesačne. V súčasnosti si môže určiť jednu dohodu, z ktorej nebude platiť poistné na dôchodkové poistenie, pokiaľ príjem z tejto dohody za kalendárny mesiac nepresiahne 200 eur. Ak jeho mesačný príjem presiahne túto hodnotu, poistné na dôchodkové poistenie platí penzista – dohodár len z rozdielu medzi dosiahnutým príjmom a sumou 200 eur, uviedla hovorkyňa pre TREND.

Zvýšenie odvodovej odpočítateľnej položky z 200 na 300 eur mesačne chce rezort navrhnúť nielen pre dôchodcov, ktorí pracujú na základe dohody o pracovnej činnosti alebo dohody o vykonaní práce, ale aj pre brigádujúcich študentov. Otázkou ostáva, či sa mu túto novinku podarí vo vláde presadiť.