Minulý týždeň začala výsledková sezóna v Spojených štátoch amerických. Veľké banky ohlásili výrazne vyššie zisky za druhý kvartál, ich akcie napriek tomu klesali. Prečo sa to deje?

Sú za tým dva faktory. Očakávania trhov boli nastavené veľmi vysoko a boli prekonané. Výsledky už ohlásilo asi 10 percent firiem z indexu S&P 500. V priemere prekonali očakávanú ziskovosť o 20 percent. Lenže s týmito dobrými výsledkami sa už počítalo a boli zarátané do cien akcií už skôr. To sa stalo aj pri akciách veľkých bánk. Keď došlo k zverejneniu dobrých výsledkov, investori si už len vybrali svoje zisky. Úlohu tam hral sentiment na trhoch, ktorý sa mierne zhoršil najmä ku koncu minulého týždňa. Globálne akciové trhy klesli až o 1,5 percenta. Toto stiahlo dole aj akcie niektorých bankových domov.

Prečo sa nálada na trhoch zhoršila?

Najmä kvôli vyššej inflácii v USA, ktorá by mohla vytvárať tlak na americkú centrálnu banku – Fed. Ten by mohol zastaviť uvoľnenú menovú politiku skôr. Na trhoch sa o tom špekuluje a to mohlo spôsobiť miernu korekciu akcií. Tento sentiment sa preniesol aj na začiatok tohto týždňa a vidíme, že akciové trhy ďalej klesajú.

Goldman Sachs
Neprehliadnite

Top vo financiách: Inflácia v USA stúpa, cena kávy tiež. Akcie bánk naopak klesajú

Inflácia v USA sa zrýchľuje už tretí mesiac za sebou. Napriek tomu Fed upokojuje finančné trhy, že rast cien bude len dočasný. Je to jeho taktika, ako upokojiť nervózne trhy, či má na to aj dobré argumenty?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa