Zamestnanci majú dnes posledný deň na to, aby požiadali svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie preddavkov. Kto termín premešká, bude si musieť daň z príjmov vysporiadať sám cez daňové priznanie.
To platí aj pre zamestnancov, ktorí do dnešného dňa nestihnú zamestnávateľovi doručiť všetky potrebné potvrdenia. Napríklad o vyplatených príjmoch a zrazených preddavkoch od iných zamestnávateľov, ktorých mali v minulom roku či potvrdenia od finančných firiem o zaplatenej sume na dobrovoľné dôchodkové sporenie.
Ak mal zamestnanec vlani viacej zamestnávateľov, zúčtovanie mu spravidla robí ten posledný. Respektíve ten, u ktorého si uplatňuje takzvanú nezdaniteľnú sumu či daňový bonus na deti.
O ročné zúčtovanie môže požiadať daňovník, ktorý mal vlani príjmy len z pracovných zmlúv. Medzi tie sa rátajú aj pracovné dohody. Prípadne ešte príjmy, ktoré sa nezdaňujú, príjmy od dane oslobodené alebo také, z ktorých mu už bola daň zrazená.
Cez ročné zúčtovanie si nemôžu vysporiadať daň z príjmu ľudia, ktorí vlani pracovali v zahraničí. Príjmy z cudziny si musia vysporiadať cez daňové priznanie, aj keď pracovali na základe pracovných zmlúv.
Výnimkou, ako upozorňuje daňový poradca Peter Malách, je situácia, keď celkové príjmy zamestnanca (z cudziny aj zo Slovenska) za minulý rok nepresiahli 2 012,85 eura. To je suma zodpovedajúca polovici takzvanej nezdaniteľnej sumy. „Kto dosiahol zdaniteľné príjmy nepresahujúce túto hranicu, daňové priznanie si podať nemusí,“ dopĺňa výkonný riaditeľ spoločnosti Malach Consulting.
Dôležité informácie o ročnom zúčtovaní preddavkov na daň
- žiadosť o ročné zúčtovanie nájdete tu
- postup a užitočné rady, ako vyplniť žiadosť a čo všetko k nej zamestnávateľovi priložiť, nájdete tu
- kto vlani pracoval aj v cudzine, nemôže si daň vysporiadať cez zúčtovanie, musí si podať daňové priznanie
- ak zamestnanec nepožiadal o vystavenie potvrdenia potrebného pre zúčtovanie dane z príjmov zamestnávateľa do 5. februára, bude mu doručené aj bez žiadosti do 10. marca, tieto doklady potrebuje k podaniu si priznania
- kto nestihne požiadať o ročné zúčtovanie, musí si podať priznanie, pričom tento rok prvýkrát môže požiadať o jeho odklad len písomnou žiadosťou, v ktorej uvedie mesiac, do ktorého ho podá (najneskôr september, ak mal zamestnanec aj príjmy z cudziny, najneskôr jún pri ostatných dôvodoch)
- 2 % z dane - zamestnanci, ktorí chcú prideliť 2 % zo svojich daní vybranej neziskovej organizácii, musia svoj zámer označiť už v žiadosti o ročné zúčtovanie, kde prečiarknu v časti IX. slovíčko nežiadam
- potvrdenie o zaplatení dane, ktoré im vydá zamestnávateľ, musia spolu s vyhlásením, ktorej organizácii darujú časť daní, doručiť na daňový úrad podľa svojho bydliska najneskôr do konca apríla
Prameň: www.drsr.sk, eTREND
Ilustračné foto na titulke - Pavel Danko