Daňové priznanie za rok 2005 - rady pre fyzické osoby

Zdaňovanie príjmov sa riadi zákonom č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Tento zákon bol v roku 2005 trikrát novelizovaný. Jednou z pozitívnych zmien bolo zvýšenie daňového bonusu na dieťa od septembra z mesačne 400 na 450 korún.

Zdaniteľný príjem.

Zdaniteľným príjmom je príjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane. Predmetom dane sú:

a) príjmy zo závislej činnosti, čiže zo zamestnania (§ 5)
b) príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu (§ 6)
c) príjmy z kapitálového majetku (§ 7)
d) ostatné príjmy (§ 8).

Nikdy nezdanené.

Príjmov, ktoré nie sú predmetom dane, čiže nemôžu byť zdanené za žiadnych okolností, je viacero druhov. Ide napríklad o príjem získaný darovaním alebo dedením nehnuteľností alebo hnuteľných vecí, takisto ako prijatý úver či pôžička.

Od roku 2004 nie je predmetom dane podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, alebo obdobnej takejto právnickej osoby v zahraničí.

Podľa usmernenia Ministerstva financií SR musí byť tento zisk dosiahnutý najneskôr v roku 2004. Pokiaľ dostane občan vyplatený podiel na zisk, ktorý bol dosiahnutý ešte pred rokom 2004, je potrebné podať daňové priznanie a zdaniť si ho.

Oslobodené príjmy.

Daňové priznanie za rok 2005 - rady pre fyzické osoby

Okrem týchto príjmov zákon vymedzuje aj takzvané oslobodené príjmy. Ide o príjmy, ktoré nie je potrebné zdaniť iba vtedy, ak sú splnené zákonom definované podmienky.

Medzi najvýznamnejšie patrí príjem z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov.

Ak boli tieto nehnuteľnosti využívané na podnikanie, príjem z ich predaja je oslobodený po piatich rokoch od ich vyradenia z obchodného majetku.

Podmienka pri nehnuteľnosti nevyužívanej na podnikanie je, že predávajúci v nej mal trvalý pobyt najmenej dva roky bezprostredne pred predajom.

V tom nastala oproti zdaňovaniu za rok 2004 výrazná zmena. Okrem trvalého pobytu bolo predtým pre oslobodenie od dane potrebné takúto nehnuteľnosť minimálne dva roky aj vlastniť.

Vysvetlenie na príklade: Občan odkúpil do osobného vlastníctva byt, v ktorom mal trvalý pobyt 5 rokov a následne ho predal. V roku 2004 by to znamenalo, že príjem z predaja bytu musel zdaniť. Ak by tento byt predal v roku 2005, išlo by o príjem oslobodený od dane.

Naďalej je od dane z príjmu oslobodený aj príjem z predaja akejkoľvek nehnuteľnosti po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku.

Ak ide o predaj nehnuteľnosti nadobudnutej dedením, príjem z predaja je oslobodený, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa.

Ďalšie oslobodené príjmy sú uvedené v § 9 zákona o dani z príjmov. Sú nimi napríklad príjmy:

- z predaja hnuteľnej veci, ak bola zahrnutá do obchodného majetku, tak až po piatich rokoch od jej vyradenia z obchodného majetku
- prijaté výživné
- príjmy z prenájmu a príležitostné príjmy do výšky 22 900 korún (päťnásobku sumy životného minima), ak presiahnu túto výšku, do základu dane sa zahrnú len príjmy presahujúce túto sumu (v rovnakom pomere je potom potrebné krátiť aj výdavky)
- príjem z prevodu práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov
- rôzne štátne a sociálne dávky a podpory
- plnenia poskytované občanom v súvislosti s výkonom civilnej služby
- prijaté náhrady škôd, plnenia z poistenia majetku a plnenia z poistenia zodpovednosti za škodu
- štipendiá okrem doktorandského štipendia
- prijaté ceny alebo výhry v hodnote neprevyšujúcej 5-tisíc korún
- suma daňového bonusu.

    Daňové priznanie za rok 2005 - rady pre fyzické osoby

    Kto podáva daňové priznanie

    Povinnosť zdaňovať príjmy má každá fyzická osoba, ktorá:

    – má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt alebo sa tu zdržiava viac ako 183 dní v roku. Predmetom jej dane sú všetky príjmy zo Slovenska, ale aj zo zahraničia
    – nemá na území Slovenskej republiky trvalý pobyt a zdržiava sa tu menej ako 183 dní v roku. Predmetom dane v tomto prípade sú len príjmy plynúce zo zdrojov na území Slovenska.

    Daňové priznanie podáva daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy v roku 2005 presiahli sumu 43 968 korún.

    Do tejto sumy sa nezahŕňajú príjmy, pri ktorých sa daň vyberá zrážkou (§ 43 - úrok alebo výnos plynúci z vkladov na vkladných knižkách, bežných účtoch a z vkladových účtov, výnos z cenných papierov, príjem autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie a iné). Priznanie nie je daňovník povinný podľa § 32 ods. 4 podať:

    – ak má príjmy zo závislej činnosti (podľa § 5) a do 15. februára požiadal svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Ľudia sa často pýtajú, či majú podať daňové priznanie v prípade, ak pracovali počas roka u viacerých zamestnávateľov (t.j. zmenili počas roka zamestnanie). V prípade, že požiadali posledného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, daňové priznanie podávať nemusia, v opačnom prípade treba podať daňové priznanie typu A
    – ak má príjmy, ktoré sú od dane oslobodené
    – ak má len príjmy, pri ktorých sa daň vyberá zrážkou.

    Pri príjmoch, pri ktorých sa daň vyberá zrážkou, je niekedy výhodné podať daňové priznanie. Príklad: Žena na materskej dovolenke, ktorá nemala v roku 2005 žiaden príjem, vyhrala v súťaži 50-tisíc korún. Z tejto výhry jej bola zrazená 19-percentná daň vo výške 9 500 korún, takže vyplatených jej bolo 40 500 korún.

    Na konci roka má možnosť rozhodnúť sa, či si podá daňové priznanie alebo nie. Ak sa rozhodne pre podanie priznania, uplatní si odpočítateľnú položku vo výške 87 936 korún a vyčísli daň vo výške 0 korún. Spolu s daňovým priznaním požiada o vrátenie zrazenej dane a daňový úrad jej preplatok 9 500 korún vráti.

    Obdobne je to aj v prípade, ak rodič šetrí svojim deťom peniaze na detských vkladných knižkách. Úroky z vkladov na týchto vkladných knižkách sú v banke zdaňované.

    Rodičia sa môžu rozhodnúť podať za deti daňové priznanie, uplatnia odpočítateľnú položku, vyčíslia daň. V prípade, že zrazená daň je vyššia ako daň vyčíslená v daňovom priznaní, požiadajú o vrátenie daňového preplatku.

Daňové výdavky.

Daňovník sa môže rozhodnúť a pri vyčíslení základu dane z príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu uplatniť:

- výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenia a udržanie príjmov. Tieto výdavky upravuje § 19 zákona o dani z príjmov. Oproti roku 2004 sa výrazne nezmenili. Novinkou od roku 2006 je možnosť uplatnenia si výdavkov na stravovanie za každý odpracovaný deň, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených pre zamestnancov
- výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10. Tieto výdavky si môže uplatniť daňovník, ktorý nie je platiteľom DPH. Daňovníci, ktorí vykonávajú remeselnú živnosť, si môžu za rok 2005 uplatniť 60-percentné výdavky, ostatní výdavky vo výške 25 percent (od roku 2006 sa zvyšujú na 40 percent). V tejto paušálnej sume sú zahrnuté všetky výdavky okrem zaplateného poistného na zdravotné a sociálne poistenie. Výhodou paušálnych výdavkov je zjednodušená administratíva – je potrebné viesť iba evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Rozhodnutie, či uplatniť preukázateľné výdavky alebo výdavky percentom z príjmov sa zvyčajne uskutočňuje až na konci roka podľa toho, čo je výhodnejšie.

Kedy sú lepšie paušálne výdavky.

Príklad: Občan vlastní byt, ktorý prenajímal počas celého roka 2005. Výška nájomného je 120-tisíc korún. Preukázateľné výdavky predstavujú výšku 22-tisíc korún. Výpočet základu dane z prenájmu by sa robil nasledujúcim spôsobom.

Pri preukázateľných výdavkoch:

Príjem 120 000 Sk
- výdavky 22 000 Sk
– oslobodený príjem 22 900 Sk (19,08 % príjmov)
+ krátenie výdavkov o 19,08 % výdavkov - 4 198 Sk
= základ dane 79 298 Sk

Pri paušálnych výdavkoch:

Príjem 120 000 Sk
– výdavky 30 000 Sk
– oslobodený príjem 22 900 Sk (19,08 % príjmov)
+ krátenie výdavkov o 19,08 % výdavkov 5 725 Sk
= základ dane 72 825 Sk

V danom prípade je teda pre občana výhodnejšie uplatniť si paušálne výdavky ako preukázateľné.

Nezdaniteľné časti základu dane.

Každý daňovník má nárok na odpočítanie určitých súm zo základu dane. Ide o takzvané odpočítateľné položky alebo nezdaniteľné časti základu dane:

- na daňovníka, pokiaľ nepoberá starobný dôchodok, vo výške 19,2-násobku životného minima, za rok 2005 je to 87 936 korún. Nárok na zníženie základu dane o túto nezdaniteľnú časť má daňovník v plnej výške bez ohľadu na to, z akej činnosti dosiahol príjem, a bez ohľadu na to, koľko mesiacov v príslušnom zdaňovacom období poberal príjmy. Chceme upozorniť, že aj maloleté dieťa je daňovník, a teda si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane. Je to výhodné hlavne v prípade zrážkovej dane, keď je možné si ju vyžiadať späť

- na manželku, manžela, ak nemá vlastný príjem, vo výške 87 936 korún. Ak má vlastný príjem a ten nepresahuje výšku 87 936 korún, možno uplatniť rozdiel. Do vlastného príjmu sa nezahŕňajú štátne sociálne dávky, štipendium ani zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť zaplatené príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie a životné poistenie, najviac do výšky 12 000 korún ročne. O tom, koľko si možno uplatniť, posielali poisťovne oznámenia. Základnými podmienkami sú  dojednaná doba platenia je najmenej desať rokov, pričom daňovník nie je oprávnený požadovať plnenie pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne plnenie nastane najskôr dovŕšením 55 rokov veku daňovníka.

    Ako správne vyplniť formulár

    Daňové priznanie sa podáva na tlačive, ktorého vzor vydalo MF SR. Pre fyzické osoby existujú dva druhy tlačív:

    – typ A – podáva sa v prípade, ak mal daňovník len príjmy zo závislej činnosti
    – typ B – podáva sa v prípade, ak mal daňovník iné druhy príjmov.

    Tieto priznania možno vyplniť aj na stránke Daňového riaditeľstva www.drsr.sk, vytlačiť a takto podať.

    Daňové priznanie sa podáva miestne príslušnému daňovému úradu. Miestna príslušnosť sa v prípade fyzických osôb riadi ich trvalým pobytom. Rozhodujúci je trvalý pobyt v deň, keď sa podáva daňové priznanie.

    Daňovníci často zodpovedne vyplnia daňové priznanie podľa priloženého poučenia a jednotlivé súčty v priznaní napokon sedia a aj údaje v nich sú podľa mienky daniarov z roka na rok pravdivejšie.

    Často však zabudnú na jednoduché maličkosti, ako je podpis, identifikačné číslo na každej strane či dátum podania. Tieto nedostatky sa dajú odstrániť bezprostredne pri osobnom podaní daňového priznania.

    Ak takéto neúplne vyplnené priznanie pošlú daňovníci poštou, nevyhnú sa návšteve daňového úradu, kde budú musieť chýbajúce údaje doplniť. Treba na to dbať, pretože v prípade neúplného priznania môže správca dane takéto podanie neuznať, z čoho hrozí sankcia či prípadná pokuta.

    Jednou z najjednoduchších foriem vyplnenia tlačiva daňového priznania je služba e-Tax na portále Daňového riaditeľstva SR (www.drsr.sk). Tam je možné vyplniť si daňové priznanie priamo vo formulári na obrazovke počítača.

    Tento formulár kontroluje súhrnne prepočty a údaje sumárnych súčtov v jednotlivých riadkoch, a tak je klient vopred upozornený na prípadné chyby pri vypĺňaní. Takto vyplnené tlačivo je možné vytlačiť priamo v tlačiarni k počítaču a aj v čiernobielom vyhotovení podpísať a podať na daňovom úrade.

Daňový bonus.

Daňovník, ktorý mal príjmy zo závislej činnosti alebo z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu za rok 2005 aspoň vo výške 39 600 korún, môže si uplatniť daňový bonus na každé vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v spoločnej domácnosti.

Daňový bonus si uplatňuje iba jeden z rodičov. Výška bonusu v roku 2005 bola 5 000 korún (do augusta 400 korún na mesiac, od septembra 450 korún na mesiac).

Nárok na daňový bonus vzniká rodičovi už v mesiaci, keď sa dieťa narodí, hoci by sa narodilo i v posledný deň. O sumu daňového bonusu sa znižuje vypočítaná daň, nie základ dane.

Vyživovaným dieťaťom je nezaopatrené dieťa, t.j. dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25. roku veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom na strednej, respektíve vysokej škole (okrem externého štúdia) vrátane prázdnin, bez ohľadu na jeho príjem.

To znamená, že ak majú rodičia dieťa, ktoré denne študuje na vysokej škole a popri tom je zamestnané, nezaniká rodičom nárok na daňový bonus.

Nárok na daňový bonus sa preukazuje rodným listom dieťaťa. Po skončení povinnej školskej dochádzky je potrebné preukázať nárok potvrdením o návšteve školy.

Sankcie za nepodanie.

Ak daňovník nepodá priznanie, daňový úrad mu uloží pokutu:

- vo výške 0,2 % z dane uvedenej v daňovom priznaní za každý deň omeškania až do výšky 10 % z dane, najmenej 2-tisíc korún, maximálne 1 milión korún
- vo výške 2-tisíc korún, ak mal daňovník preplatok na dani.

Ak daňovník nezaplatí daň v stanovenej lehote, daňový úrad mu vyrubí pokutu vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska, a to za každý deň omeškania.

Platenie preddavkov na daň.

Ak je daňovníkom podnikateľ a výška jeho dane presiahla v zdaňovacom období výšku 20-tisíc korún, je povinný platiť štvrťročné preddavky vo výške jednej štvrtiny vypočítanej dane, ak presiahla výšku 500-tisíc korún, je povinný platiť mesačné preddavky vo výške jednej dvanástiny vypočítanej dane.

Preddavky sa zaokrúhľujú na celé koruny nadol. Preddavkovým obdobím je obdobie od 1. apríla do 31. marca nasledujúceho roka.

Dve percentá.

Každý daňovník má možnosť poukázať 2 percentá zo svojej zaplatenej dane právnickej osobe, ktorá je uvedená v zozname prijímateľov. Zoznam je k dispozícii na www.rozhodni.sk alebo www.drsr.sk.

Ide hlavne o občianske združenia, nadácie, neinvestičné fondy, neziskové organizácie, cirkevné spoločenstvá a Slovenský Červený kríž. Sumu vo výške 2 % im možno poukázať priamo v daňovom priznaní v časti Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane alebo na osobitnom tlačive.

Najneskôr však daňovník tak musí urobiť do 30. apríla, ale iba v prípade, ak mu zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie. Výška príspevku musí byť vyššia ako 20 korún a zaokrúhľuje sa na celé koruny nadol.

    Ako daň vypočítať

    Zdaniteľné príjmy
    - daňové výdavky
    - nezdaniteľné časti základu dane (§ 11)
    = základ dane
    * 19 %
    = daň
    - daňový bonus
    - daň zaplatená v zahraničí
    - zaplatený preddavok
    = preplatok alebo nedoplatok.

    Základ dane aj daň sa zaokrúhľujú na celé slovenské koruny nadol. Ak daň v daňovom priznaní nepresiahne výšku 500 korún, daň sa nevyrubuje a daňovník ju nemusí zaplatiť.

    Ak pri podaní daňového priznania vznikne daňovníkovi preplatok na dani (zaplatené preddavky sú vyššie ako daň uvedená v daňovom priznaní), daňový úrad vráti preplatok najskôr po uplynutí jedného mesiaca po 31. marci, najskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Teda v období prvých desiatich májových dní.

Autorka pracuje v audítorskej a poradenskej spoločnosti DPF, s.r.o., Bratislava.