Počas nasledujúcich mesiacov bude čoraz viac žiadateľov o hypotéku čeliť nepríjemnej realite. Banka im požičia výrazne menej peňazí ako donedávna. V konkrétnych prípadoch môžu byť rozdiely až v desaťtisícoch eur. Z pohľadu bánk ide o racionálne správanie. Je obrovský rozdiel, či klient za 30- ročnú hypotéku vo výške 200-tisíc eur platí mesačnú splátku 643 eur alebo 955 eur. Prvá splátka bola bežná ešte začiatkom minulého roka, kedy finančné domy predávali hypotéky s ročným úrokom okolo jedného percenta. Druhá zobrazuje aktuálne ponuky so štvorpercentnou sadzbou.

Prichádzajúce zmeny hrajú do karát najmä lepšie zarábajúcim ľuďom. „Na hypotéku sa v súčasnosti kvalifikujú žiadatelia, ktorých nezaťažujú iné úvery a majú vyšší štandard mesačného príjmu. Tých je približne 60 percent, zvyšných 40 percent na hypotéku za súčasných podmienok nedosiahne, alebo si netrúfne vziať na seba záväzok s takou vysokou mesačnou splátkou,“ hovorí hypotekárny špecialista digitálnej platformy Moneyhoon Martin Vacha.

Banky počítajú s rastom

Z pohľadu slovenského finančného trhu to je nová situácia. Počas predchádzajúcej dekády pôžičky len zlacňovali. Výrazné zvyšovanie splátok úverov zatiaľ prinieslo len razantný pokles záujmu o nové pôžičky. V budúcnosti sa môže zvýšiť počet nesplácaných úverov a následných dražieb nehnuteľností.

Domáce banky vlani v apríli poskytli úvery na bývanie za viac ako tri miliardy eur. V decembri 2022 to bolo už len necelých 998 miliónov eur. „Na začiatku cyklu zvyšovania sadzieb sme v prvej polovici minulého roku videli prudký nárast dopytu po hypotekárnych úveroch v snahe zafixovať si výhodnú sadzbu ešte pred jej ďalším zvyšovaním,“ zhodnotil analytik Tatra banky Andrej Martiška.

Vďaka tomu bude mať značná časť klientov nízke úroky počas najbližších piatich rokov. Problémy začnú mať najmä ľudia, ktorým práve v tomto roku končí fixácia a z tohto dôvodu im výrazne stúpne mesačná splátka. V závislosti od výšky úveru o desiatky až stovky eur. Finančné domy sa však viac-menej zhodujú, že vrchol zdražovania príde v lete.

Štyri až päť percent

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa