Hypotekáne úrokové sadzby sa v Česku hýbu smerom nahor. Dôvodom je razantné zvyšovanie úrokovej sadzby tamojšou centrálnou bankou. To samozrejme predražuje všetky úvery. Kým na Slovensku trvá hypotekárny boom a rekordne nízke ceny hypoték, v Česku oslabujú záujem o úvery ich rastúce ceny. V januári sa podľa údajov českej bankovej asociácie dostala úroková sadzba hypoúverov na 3,4 percenta, dokonca sa očakáva rast niekam k štyrom až piatim percentám. Aktuálne ceny nových hypoték však podľa bankovej asociácie ešte ovplyvňujú staršie rozpracované úvery.

V januári sa objem hypoték poskytnutých v Česku dostal na 32,6 miliardy českých korún (1,34 mld. eur) a medzimesačne sa tento objem znížil približne o dvanásť miliárd českých korún (490 mil. eur). Ide o pomerne výrazný prepad aj napriek tomu, že v prvom mesiaci kalendárneho roka je slabší objem nových hypoték obvyklým javom.

Napriek tomu ešte stále aj klienti českých bánk svoje úvery refinancujú a podmienky na úverovom trhu sú naďalej dobré. Z januárového objemu všetkých poskytnutých hypoték bolo zhruba šesť miliárd (250 mil. eur) úverov refinančných.

Slovenský boom pokračuje

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa