Zaviesť udržateľné penzie, ušetriť štátu peniaze. Na nevyhnutnosti dlhodobej dôchodkovej reformy sa zhodujú slovenskí i českí vládni politici, ale ich návrhy na to, ako to urobiť, sa často rôznia. Na Slovensku už niektoré novinky z dielne rezortu práce fungujú od januára tohto roka, po niektorých „poškuľujú“ aj Česi v rámci svojho konsolidačného balíčka s názvom „Česko vo forme“.

Ten má začať čiastočne platiť už od budúceho roka a postupne ho budú zavádzať až do roku 2035. Obsahuje 58 úsporných opatrení, ktoré majú znížiť deficit štátneho rozpočtu v budúcom roku o 94,1 miliardy českých korún, v roku 2025 o ďalších 53,4 miliardy Kč.

Časť z nich je zameraná aj na úpravu penzijného systému. Odborové zväzy voči nemu vyhlásili okamžitú stávkovú pohotovosť, s návrhmi vlády nesúhlasia, podľa nich idú proti záujmom dôchodcov.

Ako sa teda v Česku má najnovšie zmeniť dôchodkový systém? K čomu chce vláda pristúpiť a aké avizované novinky už platia na Slovensku? TREND sa na vybrané novinky pozrel bližšie.