Ceny hypoték už začali definitívne rásť, zvyšovanie cien úverov sa ešte len začína. Banky poskytujú peniaze na bývanie drahšie ako v minulosti, a to aj napriek tomu, že Európska centrálna banka (ECB) zatiaľ oficiálne sadzby nezvýšila. Banky však už získavajú peniaze na úvery drahšie, a tieto vyššie ceny už finančné inštitúcie prenášajú aj na klientov. Odborníci na úvery hovoria, dokedy by úrokové sadzby hypotekárnych úverov mohli rásť.

Sadzby už rastú, záujem zatiaľ neklesá

V akom stave je v súčasnosti hypotekárny trh? Je možné v ďalších mesiacoch očakávať aj naďalej rekordný záujem o hypotéky? Aké sú dôvody?

Vladimír Mandzák, odborný garant pre bankový sektor a kapitálový trh spoločnosti Universal

Napriek zvyšovaniu úrokových sadzieb dopyt po úveroch neustále pretrváva, tak isto je neustále záujem aj o refinančné úvery. Klienti, ktorým sa končia fixácie o rok či o dva sa boja, že potom budú sadzby ešte vyššie, tak je pre nich stále dobrou voľbou napríklad desaťročná fixácia za 2,45 percenta, a to i napriek tomu, že aktuálne majú sadzbu podstatne nižšiu. Čo sa týka nových úverov, tak je stále veľký dopyt po nehnuteľnostiach, a tým pádom je aj dopyt po nových hypotékach.

Peter Matovič, EFA Product & Compliance Director, Partners Group SK

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa