V marci 2022 sa objem novoposkytnutých hypoték dostal na doposiaľ nepredstaviteľnú hodnotu 2,9 miliardy eur. Takú sumu Slováci nikdy predtým ani zďaleka nečerpali. Klienti bánk na Slovensku cítia, že šanca získať úver na bývanie sa pomaly rozplýva, no aj napriek tomu, že sa ceny hypoték už začali dvíhať, záujem o tento druh úveru je v súčasnosti vyšší ako kedykoľvek predtým. Je však už jasné, že nie každý záujemca sa k úveru dostane a situáciu ešte môže skomplikovať trh s nehnuteľnosťami aj osobná situácia záujemcu.

Bezbrehý rast

Objem nových poskytnutých hypoték dosiahol absolútny rekord už v predchádzajúcom mesiaci. Hranicu dvoch miliárd eur prekonal pritom už vo februári. Predchádzajúci rekordný objem nových hypoték bol na úrovni necelých 1,63 miliardy eur. V porovnaní s touto sumou je februárový objem poskytnutých hypoték o takmer 29 percent vyšší.

Napriek tomu, že ide o významný nárast, v marci sa objem nových úverov na bývanie zvýšil o ďalších 38 percent. Tento výrazný objem hypoték je jasným signálom, že záujemcovia o bývanie na Slovensku sú citliví na cenu a chcú čerpať úver skôr ako úvery výrazne zdražejú.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa