Slovenskí podnikatelia v roku 2021 potrebujú na zvládnutie byrokratických požiadaviek zo strany štátu celkovo 224 hodín. Ukázal to Byrokratický index, ktorý zostavuje inštitút INESS. Tento index sleduje záťaž, ktorá sa týka výrobného mikropodniku.

Byrokratickú záťaž zhoršila pandémia

V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa čas, ktorý musia podnikatelia venovať byrokratickej záťaži, zvýšil o sedem hodín. Tento výsledok je ale skreslený pandémiou ochorenia covid-19. Povinnosti, ktoré s ňou priamo súvisia podnikateľom v tomto roku pridali osemnásť hodín byrokratických povinností. Ide napríklad o testovanie zamestnancov. V ostatných parametroch indexu prišlo k poklesu o 11 hodín. Pozitívne sa prejavili najmä zmeny v evidencii vozidiel, zrušenie povinných gastrolístkov a mierne úľavy pri štatistických výkazoch.

Súčasný guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír.
Neprehliadnite

Prichádza prudký rast cien. Ekonomiku navyše naďalej brzdí nezáujem o očkovanie

Hovoriť o tom, koľko z týchto hodín by bolo možné odstrániť, je náročné. „To závisí aj od toho, aký má človek postoj k tomu, aká je svojprávnosť spotrebiteľa a do akej miery by malo byť jeho rozhodovanie regulované. Tiež ide o to, aké oblasti by mal zabezpečovať štát a aké podnikateľský sektor. Objektívne číslo neexistuje, ale som presvedčený, že priestor na zlepšenie existuje,“ hovorí Martin Vlachynský z INESS.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa