Európsky výbor pre systémové riziká varuje Slovensko, že vývoj na trhu s nehnuteľnosťami nie je v poriadku. ESRB upozorňuje, že tempo rastu cien nehnuteľností je príliš vysoké a trh vykazuje náznaky nadhodnotenia cien nehnuteľností. Trh sa tým pádom prehrieva a to vedie k rýchlemu zadlžovaniu domácností.

„ESRB navrhuje zvážiť úpravu týchto opatrení. Tá by mala nadväzovať na konkrétne identifikované riziká. Týka sa to najmä navyšovania dlhu pri už zadlžených domácnostiach a predlžovania splatnosti, ktoré často zasahuje aj do dôchodkového veku,“ upozorňuje Národná banka Slovenska (NBS).

Samotní slovenskí centrálni bankári považujú súčasné nastavenie úverových limitov za „primerané súčasnej situácii“. „NBS bude situáciu na trhu úverov a bývania naďalej detailne monitorovať. V prípade potreby je pripravená upraviť reguláciu a preventívne obmedziť ďalšiu kumuláciu rizík v budúcnosti,“ dopĺňa NBS.

ESRB vznikol v roku 2010. Jeho úlohou je monitorovať finančný systém Európskej únie (EÚ) a predchádzať systémovým rizikám a zmierňovať ich.

Pandémia ceny nezastavila

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa