Katastrofe v ekonomike sa banky nateraz vyhli. Naznačujú to kroky Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá už nebude bankám odporúčať, aby akcionárom nevyplácali zisky.

Tento krok mal byť pre komerčné banky impulzom, aby sa pripravovali na hroziace straty spôsobené pandémiou koronavírusu. Napríklad na krytie strát zo zlyhaných úverov. Ich objem na Slovensku napriek pandémii nestúpa. Aj preto už slabne tlak na to, aby sa akcionári vzdali svojich dividend. Objem zlyhaných úverov bol ku koncu júla tohto roka 1,66 miliardy  eur, čo je menej ako 1,85 miliardy eur z februára 2020.

Na ilustračnej leteckej snímke panelové domy v bratislavskej mestskej časti Petržalka.
Neprehliadnite

Ceny hypoték sa od dna stále neodrazili, ostávajú rekordne nízke

Predísť veľkej vlne nesplácaných úverov pomohol pandemický odklad splátok. Klienti aj banky získali čas, aby sa spamätali z prvotného šoku. „Súčasný vývoj v oblasti zlyhaných úverov hodnotíme ako veľmi priaznivý. Objem zlyhaných úverov, či už v sektore domácností alebo podnikov, je na nízkych úrovniach. Obavy o možný rast zlyhaných úverov, ktoré vznikli na začiatku pandémie, boli významne zmiernené podpornými opatreniami najmä zo strany štátu,“ informuje hovorca NBS Peter Majer. Celkovo si klienti odložili splátky úverov v hodnote šesť miliárd eur.

Spoločný postoj medzinárodných inštitúcií

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa