Slovenské banky už zarábajú viac ako pred krízou. V prvom polroku tohto roka si bankový sektor pripísal zisk po zdanení v hodnote 372 miliónov eur. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska (NBS). 

V rovnakom období predchádzajúceho roka finančné inštitúcie zarobili len 125,5 milióna eur. Banky v tom čase ešte stále čelili šoku, ktorý spôsobil nástup celosvetovej pandémie ochorenia covid-19.

Revolut
Neprehliadnite

Revolut Bank mieri aj do Česka, využíva špeciálnu európsku bankovú licenciu

Prevádzkový zisk bankových domov sa vtedy dostal približne na 1,2 miliardy eur, medziročne to predstavovalo nárast zhruba o dvesto miliónov eur. Navyše, počas celého prvého polroka minulého roka museli štátu odvádzať bankový odvod v dvojnásobnej výške v porovnaním s rokom 2019. 

Bankový odvod skresľuje údaje

Za prvý polrok 2020 banky poslali štátu v rámci špeciálneho odvodu takmer 150 miliónov eur, práve táto suma výrazne skresľuje porovnanie ziskov medzi prvým polrokom 2020 a 2021. Preto je zaujímavejšie porovnávať výsledky bankového sektora s predkrízovým obdobím roku 2019. 

Doposiaľ platilo, že banky na papieri zakaždým vykazovali vyšší zisk v roku 2019 než v roku 2021. Práve na konci júna tohto roka sa to zlomilo a banky zarábajú viac. Ku koncu prvého polroka 2019 finančné inštitúcie totiž vygenerovali zisk vo výške 345,6 milióna eur.

Muhammad Yunus
Neprehliadnite

Požičiavajú si drobné sumy, splácajú ich roky. Mikroúvery pre chudobných fungujú

Ešte ku koncu mája tohto roku finančné inštitúcie zarábali menej ako pred dvoma rokmi. Slovenské banky od januára do mája tohto roka zarobili dovedna 291,6 milióna eur. V rovnakom období roka 2019 ich zisk predstavoval viac ako 298 miliónov eur.

Lepší rok len na papieri

Bankový stroj na peniaze však stále nefunguje tak ako v minulosti. Aj zisk v roku 2019 im totiž znižoval bankový odvod ešte v pôvodnej výške. Ku koncu prvého polroka cinklo štátu na účet takmer 71 miliónov. Ak by sa o túto sumu zvýšili zisky bánk, prvý polrok 2019 by bol ziskovejší ako prvých šesť mesiacov tohto roka. 

Bankový odvod sa zrušil s účinnosťou od začiatku druhého polroka minulého roka. Banky si dokázali vymôcť zrušenie bankového odvodu približne v čase, keď sektor rokoval so štátom o mimoriadnom pandemickom odklade splátok úverov. Štát sa v tomto smere potreboval s bankami dohodnúť, keď-že splátkové moratórium je zásah do zmluvného vzťahu medzi klientom a bankou. 

Úrokové výnosy ďalej padajú

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa