Ozdravenie zadlženej finančnej skupiny Arca Capital sa posúva pomaly, ale isto dopredu. Treba však povedať, že slimačím tempom. Najnovšie veritelia odsúhlasili reštrukturalizáciu materskej firmy Arca Investments v Česku. Spoločnosť teraz musí vypracovať reštrukturalizačný plán, ktorý bude vychádzať zo skôr predstaveného súhrnu podmienok ozdravenia.To môže trvať aj dva mesiace.

Vedenie Arcy sľubuje veriteľom vrátiť aspoň 50 percent hodnoty pohľadávok, hoci v Česku táto podmienka nie je v zákone, tak ako na Slovensku. Podľa zdrojov TRENDu z veriteľského prostredia však dve veľké audítorské firmy odhadujú návratnosť pohľadávok v reštrukturalizácii len na 35 percent a v konkurze na 22 percent.

nova arca
Neprehliadnite

Arca stále naťahuje čas. Dodala veriteľom plán na oddlženie, ktorý vyvoláva množstvo otázok

Fond IFIS, ktorý zastupuje najmä jej zmenkových veriteľov s pohľadávkami v objeme cez tri miliardy korún (120 miliónov eur), tiež znížil svoje odhady výťažku z ozdravenia od nuly do 40 percent. Pred časom ešte hovoril o možnosti polovičného vyplatenia pohľadávok.

Dlhy materskej firmy sa odhadujú na Jej celkové dlhy sa odhadujú až na 18,6 miliardy korún (viac ako 700 miliónov eur). Navyše, ozdravenie bude pravdepodobne prebiehať aj v Česku aj na Slovensku, keď to odobria príslušné súdy. Preto bude celý proces zložitý a neprehľadný.

Zložité ozdravenie

Podľa právnikov, ktorí nechcú byť menovaní, bude pri reštrukturalizácii Arcy veľa rizík, ktoré sú odstrániteľné. Najväčšie riziko je v tom, ako budú cezhraničné uspokojovaní veritelia v Česku a na Slovensku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa