Kým na Slovenku je už jedna z najväčších dcér Arcy Investments – Arca Capital Slovakia – v reštrukturalizácii, v Česku ešte len prebieha boj o tom, či a kde sa ozdravenie jej matky bude konať.

V utorok (5.10) sa v Prahe začala schôdza veriteľov Arca Investments. Ide len o miestne konanie pre Českú republiku, lebo tamojšie súdy ešte nerozhodli, či sa bude jej reštrukturalizácia konať u našich západných susedov alebo na Slovensku.

Arca Investments má totiž viac klientov aj dlhov v Česku ako na Slovensku. Jej celkové dlhy sa odhadujú až na 18,6 miliardy korún (viac ako 700 miliónov eur). Jej dcéra Arca Capital Slovakia dlhuje na Slovensku investorom okolo 350 miliónov eur. Na druhej strane má viac majetku na Slovensku.

Konzervatívny odhad Traficon Advisors o celkovej hodnote majetku Arcy sa pohybuje na úrovni 500 až 600 miliónov eur. Väčšina majetku, asi 60 percent, je na Slovensku, v Česku je to asi 20 percent aktív a zvyšok je v Rakúsku, Maďarsku a na Ukrajine.

Ilustrácia, ARCA
Neprehliadnite

Ozdravný plán má Arca prerobiť, žiadajú to nespokojní veritelia

Zložité ozdravenie

Prípadná reštrukturalizácie Arcy Investments bude ešte zložitejšia ako ozdravenie Arcy Capital Slovakia. Jej veritelia sú totiž menej súdržní ako v prípade veriteľov jej slovenskej dcéry. Pohľadávky drobných veriteľov v Česku skupujú či zhromažďujú už dlhšie rôzne právnické a vymáhačské firmy, ktoré si navzájom konkurujú.

Navyše, niektoré konkurenčné firmy, ktoré sa hlásia s pohľadávkami Arcy, sú často spriaznené s touto finančnou skupinou z minulosti. Najsilnejší hráči sú napríklad investičný fondu IFIS, Traficon Advisors či AVEA, pričom posledné dve spomenuté majú s Arcou spoločnú podnikateľskú minulosť.

Nesúdržnosť a konkurenčný boj sa podľa informácii TRENDu priamo zo schôdze veriteľov prejavila aj pri voľbe veriteľského výboru. Za nezaistených veriteľov boli zvolení: IMOS Invest (vystupuje i za združenie AVEA), Traficon inkasní (dcera Traficon Advisors), Real Controls a Spojené kartáčovny.  Za zaistených veriteľov sa do výboru dostali J&T Banka a Caleson Debt Solution. Je zaujímavé, že sa do výboru nedostal IFIS, ktorý zastupuje veľkú časť veriteľov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa