Investori vstúpili do nového roka s presvedčením, že americké akcie budú naďalej dominovať svetovým trhom. Realita nekompromisnej colnej politiky Donalda Trumpa však rýchlo dobehla optimistické očakávania.
Svetové burzy sa začiatkom apríla otriasli, pričom americký index S&P 500 sa behom týždňa prepadol o viac ako desať percent. Následné úpravy ciel síce priniesli čiastočné oživenie, no index stále zaostáva za čínskymi a európskymi náprotivkami, a to najvýraznejšie za viac ako tri desaťročia.
Index MSCI All World ex-US, ktorý sleduje výkonnosť svetových akciových búrz s výnimkou Spojených štátov, od úvodu roka vzrástol o viac ako štyri percentá, kým MSCI USA, široký ukazovateľ amerických akcií, klesol o 11 percent.
⚠️Investors are losing faith in US stocks:
— Global Markets Investor (@GlobalMktObserv) April 22, 2025
The S&P 500 has underperformed global stocks by 7.7% in April, the most in 32 YEARS.
Not even the biggest recession (in 2007-2009) since the Great Depression saw such a big underperformance.
Will this continue for years? pic.twitter.com/aAlqZTRa1L
„Americký izolacionizmus hrá do karát najmä Európe, ktorá reaguje sľubmi o rozsiahlych vládnych investíciách, najmä v oblasti obrany, s cieľom stimulovať svoju ekonomiku,“ uvádza magazín Financial Times, pričom poukazuje na výkonnosť nemeckého indexu DAX, ktorý od úvodu roka získal 20 percent, zatiaľ čo francúzsky CAC 40 vzrástol približne o 12 percent.
Divergencia sa okrem toho prehĺbila aj na menovom trhu, keď dolár v tomto roku poklesol o osem percent voči košu šiestich hlavných mien vrátane eura a jenu. „Nadvláda Ameriky ako neohrozenej investičnej destinácie, kam kapitál tiekol bez váhania, sa dostáva na križovatku. Po rokoch sa totiž objavujú silné dôvody na presmerovanie investícií inam,“ dodal Peter Tchir, vedúci oddelenia makrostratégie spoločnosti Academy Securities.
The US #dollar is having its worst start to the year since 1995. pic.twitter.com/xBmGqvAMuk
— Otet Markets (@otetmarkets) April 22, 2025
Ďalšie dôležité správy
