Warren Buffett je pravdepodobne najznámejší a najuznávanejší investor všetkých čias. Je známy aj svojím ľudovým šarmom a nezabudnuteľnými citátmi o umení investovať.

Svoje počiatočné bohatstvo získal investovaním do akcií. Neskôr začala jeho spoločnosť Berkshire Hathaway vlastniť celé podniky.

Veštec z Omahy ako Buffetta prezývajú, nevidí veľký rozdiel medzi priamym vlastníctvom podniku a vlastníctvom častí akcií podniku. Ak W. Buffett vlastní akcie, považuje sa za čiastočného vlastníka podniku. A má tendenciu držať sa ich s rovnakou húževnatosťou, ako keby vlastnil celý podnik. Hľadá kvalitný podnik so silnou konkurenčnou výhodou. Chce vidieť, aby firma do ktorej investuje, mala pred sebou dlhý viacročný rast. Cieľom dlhodobého vlastnenia je, aby firma znásobila rast svojich ziskov, a tým aj odmenila akcionára.

BYD New Product Launching Conference In Beijing
Neprehliadnite

Buffett s Mungerom urobili dobre, keď si nevsadili na Muska, ale na jeho čínskeho konkurenta

Tento dlhodobý prístup k investovaniu je jedným z kľúčov značného úspechu 92-ročnej investičnej legendy. Neobchoduje s akciami tak, ako mnohí „múdri“ investori, keď vstupujú a vystupujú z pozícií – či už zo strachu alebo kvôli chamtivosti. W. Buffett starostlivo vyberie akcie danej firmy, a potom ich drží aj v ťažkých časoch, keď sa rozvíja rastový potenciál podniku.

Slávny finančník raz povedal, že investori by sa mali naučiť akceptovať pokles svojich akcií až o 50 percent bez toho, aby ich zachvátila panika.

Pomôcť by mi mohla aj ďalšia Buffettova rada. Povedal, že by sme mali pohodlne pravidelne nakupovať a držať akcie formou nízkonákladového indexového fondu za predpokladu, aj keby sa akciový trh na päť rokov uzavrel. A to by mohlo byť kľúčom k tomu, aby investor udržal svoj kapitál počas vzostupov a poklesov.

Keď sa snažíte dosiahnuť vrchol hory, zvyčajne je múdre pozorne sledovať stopy tých, ktorí tento výstup úspešne absolvovali pred vami. Vaše šance na investičný úspech sa môžu exponenciálne zvýšiť, ak sa naučíte a uplatníte Buffettove najlepšie tipy v oblasti investovania.

Nikdy nestrácajte peniaze

Jedna z najobľúbenejších Buffettových rád znie: Pravidlo č. 1: Nikdy nestrácajte peniaze. Pravidlo č. 2: Nikdy nezabudnite na pravidlo č. 1. Ak sa snažíte vyhrabať zo straty, je oveľa ťažšie vrátiť sa tam, kde ste začali, nehovoriac o dosahovaní ziskov.

V liste akcionárom spoločnosti Berkshire Hathaway z roku 2008 sa W. Buffett podelil o ďalšiu kľúčovú zásadu: „Cena je to, čo zaplatíte; hodnota je to, čo dostanete.“ K strate peňazí môže investor prísť vtedy, keď platí za akcie cenu, ktorá nezodpovedá ich hodnote, v čase, keď ich nakúpi.

Namiesto toho jeden z najbohatších ľudí na svete odporúča žiť skromne a hľadať príležitosti, ako získať väčšiu hodnotu za nižšiu cenu. „Či už hovoríme o ponožkách alebo akciách (socks or stocks), rád kupujem kvalitný tovar, keď je zľavnený,“ povedal W. Buffett.

Zdravé návyky

V prejave na Floridskej univerzite v roku 2007 miliardár povedal: „Väčšina správania je zvyková a hovorí sa, že sila zvyku je príliš ľahká na to, aby sme ju cítili a ovládali, kým nie je príliš ťažká na to, aby sme ju pretrhli.“ Podľa investičného mága je potrebné pracovať na budovaní pozitívnych peňažných návykov a odbúravaní tých, ktoré peňaženke resp. investícii škodia. Vystríha pred aktivitami, ktoré bežne mnohí praktizujú.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa