Na začiatku kvartálu sa vždy začína sezóna zverejňovania kvartálnych výsledkov za predošlé tri mesiace. Momentálne vstupujeme do kľúčového obdobia pre akciové trhy, pretože väčšina firiem uzatvára rok práve v decembri a zverejňuje aj vyhliadky na ďalší rok.

EBE 12 Timonium - Na snímke veterník vo forme koňa s vlajkou na streche v nákupnom centre oproti dostihovej dráhe Timonium Race Track v americkom štáte Maryland pri západe slnka 3. januára 2023. FOTO TASR/AP

A weather vane displays a horse and a flag at a shopping center across the street from the Timonium Race Track during the sunset hour, Tuesday, Jan. 3, 2023, in Timonium, Md. (AP Photo/Julio Cortez)
Neprehliadnite

Fed zverejnil nový prieskum, v polovici štátov USA už ekonomika chladne

Lenže zároveň je vidieť veľký paradox. Zatiaľ čo ekonomika má práve vstupovať do recesie, ktorá sa čaká už rok, firmy sú v recesii ziskov už tretí kvartál. To znamená, že index S&P 500 ako celok vykazuje medziročný pokles ziskov.

Ak sa na vec pozrieme z pohľadu sektorov, tak viac ako polovica z nich (6 z 11) je momentálne v recesii. Dokonca sa dá povedať, že oveľa väčšiemu poklesu ziskov celého indexu bráni iba energetika a priemysel, pričom postupne sa zotavuje sektor verejných služieb. Všetky ostatné sektory sú v poklese, alebo sa potácajú okolo nulového rastu.

Kľúčové je však niečo iné. Od začiatku roka 2023 sa situácia otočí, do recesie sa síce dostanú základné materiály (chemický, ťažobný či oceliarsky priemysel), energetika a aj realitný trh, ostatné sektory by sa mali opäť dostať do trendu medziročného rastu. Do rastu sa tým dostane aj celý index.

Hlavná otázka teraz znie, budú firmy predstihovým indikátorom a ekonomika bude nasledovať odraz ziskovosti, alebo sú odhady v skutočnosti optimistické a firmy ešte „zomelie“ recesia, ktorá zníži ich tržby a tým pádom aj zisky?

Spojené nádoby ekonomiky a ziskov

Ide o spojené nádoby. Firmy z dôvodu rastúcich nákladov musia konať. Ak sú drahé energie, musia znížiť spotrebu, ak sú drahé suroviny, môžu prehodnotiť dodávateľské zmluvy, ak sú drahí zamestnanci, musia sa zamyslieť nad tým koľko zamestnancov potrebujú.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa