Recesia v americkej ekonomike mala prísť niekedy v lete alebo na jeseň 2022, pričom tento vývoj sa očakával už od jari 2022, keď začali centrálne banky z dôvodu boja proti inflácii prudko zvyšovať úrokové sadzby. Platí to ako pre USA, tak aj pre eurozónu.

Banka JPMorgan Chase musí zaplatiť miliardové pokuty.
Neprehliadnite

JPMorgan: Dáta z americkej ekonomiky nie sú také silné ako sa zdá, Fed skončí už čoskoro

Ako plynul čas, očakávania sa menili z prudkej na miernu recesiu a naopak. Pomaly to bude rok, čo recesiu všetci čakajú a recesia nikde. Ekonomická aktivita ochladla, hlavne v eurozóne, ale nijaký veľký pokles neprišiel.

Recesia, tentokrát už naozaj

To by sa však malo zmeniť počas tohto roka, pretože recesia už vraj naozaj príde. Myslí si to Fed, konkrétne jeho pobočka v St. Louis. Ten sleduje dianie vo všetkých päťdesiatich štátoch, ktoré tvoria USA. Tie najväčšie, ako sú Kalifornia, Texas či New York sú porovnateľné veľké ekonomiky, ako Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia či Taliansko.

Koncom roka vyšla pravidelná aktualizácia prieskumu ekonomickej aktivity jednotlivých štátov a záverom je, že 26 štátov už vykazuje pokles ekonomickej aktivity. To je viac ako polovica štátov USA. St. Louis Fed preto s veľkou dávkou dôvery konštatuje, že ekonomika ako celok ide do recesie, a tá je len otázkou času.

Túto tézu potvrdzuje aj iný prieskum, tentokrát Filadelfského Fedu, ktorý sleduje výkon jednotlivých ekonomík na mesačnej báze a podľa jeho dát až 27 štátov USA zaznamenalo už v októbri pokles ekonomickej aktivity. Pred poslednou recesiou v roku 2020 zaznamenalo pokles ekonomickej aktivity 35 štátov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa