Dostavba 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach je podľa Slovenských elektrární jedinečný projekt na Slovensku aj v kontexte Európskej únie. Nové reaktory dokážu pokryť štvrtinu spotreby Slovenska a zabijú niekoľko múch jednou ranou. Umožnia vypnutie uhoľných elektrární Nováky už tento rok, čím dôjde k významnému zníženiu emisií.

Bezuhlíková výroba energie je dobrá pre životné prostredie aj pre peňaženku. Výstavba jadrovej elektrárne je drahou záležitosťou, výroba je relatívne lacná a spoľahlivá. Slovensko tak môže byť energeticky sebestačné. Zároveň jadrové elektrárne stabilizujú prenosovú sústavu a vyvažujú ekologické, ale nestabilné obnoviteľné zdroje ako solárnu a veternú energiu. 

O dekádu neskôr s dvojnásobným rozpočtom

Dostavba týchto blokov bola drahá, komplikovaná a nekonečná. Budovať sa začali v roku 2008. Pôvodný termín dokončenia bol v roku 2012 a 2013, rozpočet bol tri miliardy eur. Niekoľkokrát sa navyšoval, aktuálne už je viac ako dvojnásobný a termíny dokončenia sa posunuli zhruba o dekádu.

Navyšovanie rozpočtu o stovky miliónov sa na valnom zhromaždení akcionárov stalo folklórom. Naposledy sa tak stalo koncom roka 2020, keď akcionári položili na stôl 1,47 miliardy eur, aby sa Mochovce určite dokončili riadne a včas.

Zlyhala aj vláda, platia však súkromníci

Už vedeli ako to chodí, preto je v tejto sume ešte 267 miliónov eur rezerva na prípadné ďalšie komplikácie, problémy a prekvapenia. Slovenské elektrárne majú troch akcionárov. Štát vlastní 34 percent, po 33 percent má EPH aj taliansky Enel. Vláda Róberta Fica podľa zistení NKÚ zlyhala, pri kontrole a riadení projektu si však vymohla, že navyšovanie rozpočtu pokryjú len súkromní investori.

Predražený a meškajúci projekt však spôsobil problémy financujúcej banke, ktorou je ruská Sberbank. Tá v lete 2014 poskytla úver vo výške 870 miliónov eur s termínom splatnosti v januári 2021. Dôvodom bolo aj to, že plánovaný termín dostavby 3. a 4. bloku Mochoviec sa opäť odkladal a namiesto toho, aby mali Slovenské Elektrárne peniaze z predaja elektriky, museli do projektu vrážať nové peniaze.

Ako Rusi takmer získali Mochovce

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa