K oblohe sa hrnú balóniky v tvare €. Popri tom vypukol veľkolepý ohňostroj. Píše sa rok 2001 a členom eurozóny sa stáva Grécko. Spoločná mena je pre miestnych obyvateľov symbolom bohatstva. Menové spojenie so silným Nemeckom zaistí Grékom dostatok lacných peňazí. Krajinu čakajú roky prosperity, veľkolepých štátnych investícií a prudkého zvyšovania verejného dlhu.

Symbolom bezstarostného rozhadzovania peňazí sa stali letné Olympijské hry. Atény ich úspešne zorganizovali v roku 2004. Ďalším prejavom nezodpovedného hospodárenia bolo astronomické odstupné štátnym zamestnancom. Úradníci pracujúci pre miestnych poslancov dostali v prípade výpovede sumu zodpovedajúcu ich zárobku počas predchádzajúcich piatich rokov.

ECB
Neprehliadnite

Vláda schválila „upgrade“ eurovalu. R. Sulík vládu nepoložil

Európska hrdosť – euroval

Lenže všetko sa raz skončí. V septembri roku 2008 skrachoval Lehman Brothers. Dovtedy nepredstaviteľný pád veľkej americkej banky vrátil svet do tvrdej reality. V nej bola horúcim kandidátom na krach roky nezodpovedne hospodáriaca vláda v Aténach. Tej po vypuknutí finančnej krízy nechcel nikto požičať.

Obmedzený prístup k pôžičkám spôsobí problémy každej krajine. V súčasnosti žiadny štát nemá finančné rezervy. Výdavky sa financujú priebežne prostredníctvom nových úverov. Presnejšie vydaním nových štátnych dlhopisov alebo pokladničných poukážok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa