Nezodpovedné míňanie verejných peňazí neostane nepotrestané. Sankcia v podobe zmrazenia platov zasiahne každú vládu rozhadzujúcu peniaze. S takýmito očakávaniami sa počas predchádzajúcej dekády prijímal ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti. Ľudovo označovaný ako dlhová brzda.

Lenže, ako to už býva, realita je iná. Koalícia našla spôsob, ako razantne zvyšovať deficit krajiny a vyhnúť sa relatívne tvrdým trestom v podobe zmrazenia platov. Nebolo na to treba ani veľa umu. Stačila výmena funkcií medzi Igorom Matovičom a Eduardom Hegerom (obidvaja OĽaNO). Z pohľadu zákona prišlo k pádu vlády a každá nová má dva roky pokoj od prísnych sankcií dlhovej brzdy.

UŽ NEPRISPIEVA
Igor Matovič sa dušoval, že dá
do fondu každú svoju výplatu.
Po druhej s tým prestal.
Neprehliadnite

Matovič sadol na lep Bruselu. Pýši sa, že najmenej ohrození chudobou v Európe sú Slováci

Reálne šetriť sa začne až v máji 2023. Aj to len možno. Zbaviť sa povinnosti rozumne spravovať verejné peniaze je až príliš ľahké. „Stačí schváliť nové, mierne upravené programové vyhlásenie,“ upozornil analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovan Ďurana.

Inými slovami, premiér aj ministri na pár dní prídu o svoje funkcie. Potom ich do nich opäť vymenuje parlament a vládnuť sa bude ďalej – bez šetrenia. „Pokiaľ sa nemení zloženie parlamentu, nemala by táto možnosť existovať,“ dodáva R. Ďurana. Teda voľnejší režim má prísť až potom, ako vo voľbách nanovo rozdajú karty voliči. Taký bol aj pôvodný zámer.

Pád premiérky znamenal koniec

V minulosti nikto nepočítal tým, že politici zájdu v túhe rozhadzovať až tak ďaleko, že nebudú mať problém na pár dní odvolať premiéra a potom bez hanby do najvyššej vládnej funkcie vymenovať tú istú osobu. Začiatkom minulého desaťročia bol osud vlády vždy spojený s osudom premiéra. Jeho pád automaticky priniesol nové voľby a takto skončila naposledy vláda Ivety Radičovej (SDKÚ).

Až Robert Fico (Smer) a neskôr I. Matovič (OĽaNO) krajine ukázali, že koalícia dokáže ísť ďalej aj po odchode najsilnejšieho politického lídra a reálne sa nezmení nič. Odchádzajúci premiér si totiž ako svojho náhradníka vyberie najbližšieho človeka. Minimálne v tom čase najbližšieho. Peter Pellegrini (Hlas) sa roky javil ako oddaný zamestnanec R. Fica. Odpor začal klásť až po nástupe do premiérskeho kresla a v súčasnosti šéfuje vlastnej politickej strane Hlas.

Z tohto pohľadu sa I. Matovič javí ako šikovnejší politik. Premiér E. Heger mu doteraz ani raz neprotirečil a aj preto ho opozícia občas posmešne častuje titulom hovorca vlády. I. Matovič sa javí šikovnejší aj pri rozhadzovaní peňazí. Len na budúci rok plánuje dlhy krajiny zvýšiť o viac ako päť miliárd eur. Napriek tomu nemusí čeliť verejnému tlaku na zmrazenie platov poslancov a členov vlády.

Poslancom pridajú stovky eur

S príchodom nového roka sa poslanci môžu tešiť na razantné zvyšovanie platov. S veľkou pravdepodobnosťou o stovky eur za mesiac. Ich príjem je stanovený ako trojnásobok priemerného platu za minulý rok. Aktuálne majú základný plat vo výške 3 060 eur.

K tejto sume sume zástupcovia ľudu navyše dostanú takzvané paušálne výdavky. Ak pochádzajú z Bratislavského kraja, tak ich výška je 1,8 násobok priemernej mzdy a tento rok to je 2 040 eur. Pri poslancoch z iných častí krajiny ide až o 2,1 násobok priemernej mzdy, čo je dnes suma 2 380 eur. Základné mzdy bez odmien sa preto pohybujú od 5 100 do 5 440 eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa