Vláda takmer dva roky diskutuje o konečnej podobe daňovo-odvodovej reformy. O tom, ako nastaviť slovenský daňový systém, sa TREND rozprával s prezidentom Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov a živnostníkov (SAMP) Vladimírom Sirotkom.

Od nástupu vlády sa len diskutuje o reforme daní a odvodov. Aký je váš pohľad.

Určite sme za zníženie daní aj odvodov. Konkrétne zo súčasný 21 na 15 percent. Toto by malo platiť všeobecne, bez ohľadu na zdroj príjmu. Mám predstavu, že daňový zákon by mal byť „čistý“ a zdaňovať len príjem. Sociálne prvky, bonusy a podpora by mali byť v sociálnej politike, ktorá by, samozrejme, mohla zohľadňovať postavenie a situáciu daňového subjektu. Od daňovej reformy očakávame aj zjednodušenie pravidiel a zníženie administratívnej náročnosti.

Čo konkrétne požadujete?

Už pätnásť rokov navrhujeme zavedenie Živnostenských licencií. Pracovne sme nový systém nazvali jedna platba za tri. Keďže jednou platbou vybaví podnikateľ daň z príjmu, sociálne a zdravotné odvody. Samotná výška zaplatenej sumy bude závisieť od ročného príjmu. V novom systéme podnikateľovi odpadne povinnosť viesť účtovníctvo. Tým nielen ušetrí peniaze, ale získa viac času na podnikanie a zarábanie peňazí.

Navrhované zmeny sme konzultovali aj s partnerskou organizáciou „Asociace malých a středních podniků a živnostníků“, s ktorou dlhodobo spolupracujeme. Tam prišlo zo strany miestnej vlády k oveľa väčšej podpore. Česká republika zaviedla licencie už začiatkom tohto roka. Žiaľ, doma stále len diskutujeme, ale nikam sme nepokročili.

 15.2.2017 - JELKA - Murarské práce
Neprehliadnite

Živnostníci riskujú celý svoj majetok. Vyciciavajú ich veľké firmy a v starobe aj štát

Zavedenie daňových licencií je skôr drobnou zmenou ako výraznou reformou.

Určite máme záujem diskutovať aj o razantnejších reformách. Napríklad namiesto danie z pridanej hodnoty (DPH) zaviesť daň z obratu. Presnejšie sa k nej vrátiť, lebo tento systém už v minulosti na Slovensku úspešne fungoval a v súčasnosti platí v Spojených štátoch amerických.

Pre lepšie vysvetlenie. Zavedieme päť percentnú daň z obratu. Firma bude mať obrat 100 eur. Z tejto sumy automaticky odvedie štátu päť eur. Samozrejme, ide o ilustračnú sadzbu. V prípade diskusie jej presnú výšku stanovia odborné analýzy štátnych inštitúcií. Tie najlepšie vedia, pri akej sadzbe sa štát vyhne obrovským výpadkom na strane daňových príjmov.

Hlavnou myšlienkou návrhu je zjednodušenie systému. V súčasnosti sa z väčšiny tovarov odvádza dvadsať percentná DPH. Lenže podľa zákona ju platí len konečný spotrebiteľ. Štát preto v určitých prípadoch firmám vracia zaplatenú daň. Pri dani z obratu by sa platilo paušálne pri príjme a „vratky“ by odpadli. Tým sa výrazne eliminuje priestor na daňové podvody.

Pokiaľ sa týka samotnej DPH, tak nie som priaznivec rôznych sadzieb pre rôzne komodity, tovary, alebo dokonca regionálne sadzby. Toto systém komplikuje, robí ho neprehľadným a vytvára priestor na rôzne podvody.

Európska únia dosť tlačí na zjednotenie daňových systémov. Zavedenie na miestne pomery jedinečnej dane z obratu asi nemá veľkú šancu na úspech?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa