Boj o voličov nadobúda v tejto vláde obludné rozmery. Prudkému rastu cien energií ostanú s najväčšou pravdepodobnosťou vydaní napospas bežní ľudia aj podnikatelia. Proti pomoci v podobe dočasného zníženia dane z pridanej hodnoty (DPH) sa rázne postavil minister financií. Igor Matovič (OĽaNO) argumentuje tým, že prípadná zmena určite nebude dočasná a žiadny politik nenájde odvahu vrátiť sadzbu na pôvodnú úroveň.

Inými slovami – súčasnú koalíciu nepriamo označil za partiu zbabelcov. Pri pohľade na neschopnosť presadiť potrebné reformy, má pravdu. Každú, čo len trochu nepopulárnu zmenu, sabotuje Sme Rodina. Lenže nižšiu sadzbu DPH je možné zaviesť aj na presne stanovené obdobie. Na pôvodnú úroveň sa vráti napríklad po uplynutí pol roka. Udeje sa tak automaticky a bez súhlasu politikov. S takto nastaveným systémom dočasnej pomoci majú dobré skúsenosti v Nemecku.

Za neochotou bojovať proti vysokým cenám energií stojí pravdepodobne iný problém. Najskôr spočívajúci v nepriateľstve medzi ministrom financií a hospodárstva. I. Matovič pociťuje dlhodobo osobnú zášť voči Richardovi Sulíkovi (SaS). Kvôli tomu sa skončila počas druhej vlny pandémie fiaskom pomoc s nájmami. Od štátu nedostali ani jediné euro tisícky majiteľov zatvorených obchodov, reštaurácií, či fitnescentier.

KK39 Erfurt - Na snímke nová 10-eurová bankovka počas tlačovej konferencie v Erfurte 18. septembra 2014. Nová bankovka bude zavedená do obehu prostredníctvom bánk a bankomatov, a to v celej eurozóne od 23. septembra 2014. FOTO TASR/AP
n this picture taken with a long time exposure a counterfeit money expert of the German Federal Bank enumerates new ten euro banknotes during a press conference at the branch office of the German Federal Bank in Erfurt, central Germany, Thursday, Sept. 18, 2014. Th
Neprehliadnite

Slovensko verzus svet: Euro nie je zárukou stabilných cien. Zdražovanie ničí Litvu a Estónsko

Pohľad do nedávanej minulosti veští čiernu budúcnosť. Podobnou katastrofou skončia aj štátne kompenzácie vysokých cien energií. Mimochodom, na prípadnú podporu nie sú v rozpočte vyčlenené žiadne peniaze. Podľa ministra financií je to chyba ministra hospodárstva. Ten to, ako inak, odmieta a vinu hádže na ministra financií.

Konflikt dvoch politických kohútov naberá obludné rozmery. Rukojemníkmi zbytočných šarvátok sa stali aj učitelia. Práve zvýšenie ich platov je podmienené zmenou zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Prijatie tejto dôležitej reformy pre zmenu blokuje R. Sulík. Nezmyselne žiada zakotviť v ústave zákaz zvyšovania daní. V časoch rekordného rastu verejného dlhu ide o nesplniteľnú podmienku.

Výsledkom nekonečných politických súbojov je utrpenie. Ekonomike chýba svetlo na konci tunela v podobe reformami naštartovaného hospodárskeho rastu. Slabá pomoc v ťažkých časoch pandémie zas komplikuje život ľuďom aj podnikateľom. Výsledkom je rastúca nespokojnosť a čoraz častejšie protesty proti súčasnej vláde.

Smerom k väčšej byrokracií

Boj proti byrokracií vyzerá v slovenskej realite ako nepodarený vtip. Pred pár dňami bola schválená novela zákona, ktorá prikazuje podnikateľom platiacim DPH nahlásiť všetky bankové účty Finančnej správe. A to už do konca novembra. Prípadné prehliadnutie novej povinnosti bude „odmenené“ vysokou pokutou.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa