Z ekonomického pohľadu čelí slovenská vláda slabej kríze. Pandémia v roku 2020 znížila prímy z daní a odvodov len o zanedbateľných 42 miliónov eur. Také sú najnovšie údaje od ministerstva financií vychádzajúce zo spracovaných daňových priznaní za minulý rok.

Pandémia zasiahla príjmy štátu oveľa menej, ako sa čakalo. Pôvodne štátni analytici počítali s astronomickým výpadkom vo výške dvoch miliárd eur. K nesprávnej prognóze ich viedli skúsenosti z krízového roku 2009.

Za nečakaným úspechom stojí štruktúra slovenskej ekonomiky. Väčšina peňazí pochádza od domácich firiem produkujúcich pre zahraničné trhy. Práve z tohto dôvodu mohli fabriky vyrábať aj v časoch zatvorených škôl, obchodov, fitnescentier, či hotelov. Výsledkom je, že štátna kasa utrpela minimálne škody a to napriek ekonomickému prepadu vo výške 4,8 percenta hrubého domáceho produktu.

Mnohí Slováci sa ocitli v existenčných problémoch a nadávajú na pravidlá.
Neprehliadnite

Šetrenie na pomoci podnikateľom prináša trpké ovocie. Dlh vzrastie o niečo menej, ako sa čakalo

Tým sa dobré správy skončia. Vláda dnes jednoznačne disponuje dostatkom peňazí na podporu podnikateľov v problémoch. Napriek tomu ich radšej investuje na zbrojenie. Domáci podnikatelia ostali na druhej koľaji.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa