Šampión v hádzaní zodpovednosti na druhých opäť potvrdil skvelú formu. Najnovšie si jeho „spravodlivý hnev“ zlizla Európska komisia. „Zlý“ Brusel najnovšie plánuje potrestať Slovensko za minuloročné hospodárske „úspechy“. Pre oveľa miernejšiu recesiu nám v Pláne obnovy pravdepodobne škrtne 900 miliónov eur. Varuje na svojom facebookovom profile minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

Len akosi zabudol dodať, aké ekonomické úspechy nám priniesli trest? Ak ste si nijaké nevšimli, nie ste jediný. Múdrejší nebudete ani po porovnaní vývoja s inými štátmi Európskej únie. Minulý rok sa darilo jedine Írsku a Litve. Prvá krajina v ťažkých časoch zvýšila rast hrubého domáceho produktu (HDP) o 3,4 percenta a druhá o 0,9 percenta. Desať európskych štátov prežilo miernejšiu recesiu ako my. Naopak horšie na tom bolo trinásť krajín.

Slovenská ekonomika minulý rok klesla o 4,8 percenta. Rovnako vysoký záporný rast vykázalo aj Nemecko. Spoločne sme v strete tabuľky vytvorenej z jednotlivých štátov Európskej únie. Dobre na tom sme jedine pri porovnaní s hospodárskym pádom celej Európskej únie. Ekonomika dvadsiatich siedmich členských štátov v priemere klesla o 6,1 percenta. Môžu za to hlavne obrovské problémy Francúzska, Talianska a Španielska.

Prvé dva štáty sú členmi elitného klubu siedmych najsilnejších ekonomík sveta známeho pod skratkou G7. Ak platia slová ministra financií, tak chudobnému Slovensku bude pomoc krátená z dôvodu zvýšenia podry bohatým západným štátom.

Lenže to nie je chyba Bruselu, ale politikov súhlasiacich s takýmto nastavením systému a za Slovensko dal súhlas práve I. Matovič. V tom čase čerstvý premiér, ktorý z pohľadu krajiny životne dôležité rokovania lídrov EÚ trávil vozením sa na policajnej motorke a úvahami o zverejnení fotky čerstvo opraných ponožiek. O týchto dôležitých veciach informoval, ako inak, na svojom facebookovom profile.

 Odmietanie očkovania potopí ekonomiku

Dať alebo nedať sa očkovať? Nezodpovedaná otázka miliónov Slovákov. Z čisto ekonomického hľadiska je odpoveď jasná. Očkovať sa treba. V opačnom prípade ekonomika na jeseň opäť skončí v lockdowne. O prácu prídu tisícky zamestnancov a pár firiem zbytočne skrachuje.

Alebo inak. Slovenská ekonomika v tomto roku porastie o 4,5 percenta HDP. No len v prípade, ak bude zaočkovaných šesť z desiatich Slovákov. V prípade zaočkovania populácie na úrovní 45 percent, bude hospodársky rast len vo výške 3,1 percenta HDP. S takýmto scenárom budúceho vývoja počíta v najnovšej predikcií Národná banka Slovenska.

Z pohľadu jednotlivca už odpoveď tak jednoznačná nie je. Dôvodom je príliš krátka doba testovania vedľajších účinkov vakcín. Niektoré z nich môžu spôsobiť zápal srdcového svalu, iné tvorbu nebezpečných krvných zrazenín. Pre spomínané rizika navrhol vytvoriť fond na odškodnenie negatívnych následkov očkovania bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

K jeho zriadeniu nakoniec neprišlo. Namiesto toho sa začalo diskutovať o povinnom očkovaní. Bez odpovede na otázku, čo s ľuďmi, ktorým vakcína poškodí zdravie? Pritom práve jasná odpoveď môže zvýšiť popularitu očkovania a zabrániť zbytočnému spomaľovaniu slovenskej ekonomiky.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) po rokovaní plenárneho zasadnutia tripartity Hospodárskej a sociálnej rady SR na Úrade vlády SR v Bratislave 26. apríla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Pracovať máme dlhšie, ale peniaze na penzie nebudú

Susedia zvyšujú úroky

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa