Keď premiér Eduard Heger v pondelok oznamoval, že Európska komisia schválila Slovensku plán obnovy a odolnosti, vyzeral dojato. Rovnako ako predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá pri tejto príležitosti pricestovala do Bratislavy, dokonca len prvýkrát, odkedy sa pred dvoma rokmi ujala svojej funkcie. Ani ona na adresu slovenského plánu obnovy nešetrila chválami.

Slovensko napríklad pochválila za rýchlosť prípravy plánu, čo je celkom paradoxné vzhľadom na rok trvajúcu kritiku zo strany odbornej verejnosti, že ministerstvo financií pripravuje plán obnovy pomaly. Nakoniec sme plán odovzdali ako piata krajina v poradí a v rovnakom poradí ho teraz schválila Európska komisia. U. Leyenová tiež vyhlásila, že v slovenskom pláne obnovy „je veľa kvality“ a že sa jej so slovenskými úradníkmi dobre spolupracovalo.

Plán obnovy, za ktorý by Slovensko postupne malo od Európskej komisie inkasovať okolo 6,3 miliardy eur, sa zrejme naozaj blíži k tomu najlepšiemu, čo dokážu slovenské inštitúcie za rok vytvoriť. Slovensko navyše zvládlo dobre vybalansovať prísne podmienky Európskej únie ohľadom rozsiahlych investícií do zmierňovania klimatickej zmeny či do digitalizácie.

V prípade klimatickej zmeny sme požadovaný objem investícií dokonca o niečo navýšili. Požiadavka Komisie bola najmenej 37 percent, Slovensko do tejto oblasti nakoniec zanivestuje 43 percent z celého balíka. Pôjde najmä o investície do renovácie budov, železníc, nabíjacej infraštruktúry či dekorbanizácie priemyslu.

Zároveň je však z plánu obnovy cítiť, že sú v ňom zohľadnené špecifiká Slovenska a jeho národné priority, ktorými sú predovšetkým zdravotníctvo a vzdelávanie. Svoje miesto si v ňom našli aj podpora inovácií a modernizácia verejnej správy.

Verejná diskusia bola vraj dostatočná

Celý proces schvaľovania plánu obnovy zo strany Komisie však už teraz ukázal, že niektoré svoje kritériá bude EK vyhodnocovať skôr formálne, čo oslabuje jej pôvodné silné idey. Najväčšou slabinou slovenského plánu obnovy totiž bolo, že sa pripravoval za zatvorenými dverami a široká diskusia k nemu prebiehala pomerne neskoro a bola už skôr kozmetická.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa