Šesť z desiatich ľudí musí byť zaočkovaných, aby pandémia ďalej neohrozovala ekonomiku. Uviedla to Národná banka Slovenska (NBS) s tým, že ak sa nezaočkuje dostatok ľudí, krajinu ohrozí tretia vlna ochorenia Covid-19. „Po prvé vakcinovať, po druhé očkovať, po tretie štepiť,“ poznamenal viceguvernér NBS Ľudovít Ódor. Aj centrálni bankári sa tak pridali k výzvam, aby sa ľudia dali zaočkovať.

„Čo najskoršie zaočkovanie aspoň šesťdesiatich percent obyvateľov Slovenska je kľúčovým predpokladom priaznivého výhľadu ekonomiky. Prípadné zlyhanie v tejto oblasti by mohlo vyústiť do ďalšej vlny s opätovným náporom na zdravotníctvo, ktorá by mohla mať aj vážne, trvalé dôsledky pre vývoj ekonomiky,“ upozorňuje  centrálna banka.

„Musíme si byť istí, že nerozbijeme žiadny systém, ale systém zlepšíme,“ povedala šéfka ECB Christine Lagardová o možnosti zavedenia e-eura.
Neprehliadnite

Digitálne meny centrálnych bánk môžu priniesť ľuďom úsporu v stovkách eur

NBS predpokladá, že slovenská ekonomika si v tomto roku pripíše 4,5 percenta, hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska by sa v budúcom roku mal zvýšiť o 5,9 percenta. V roku 2023 sa tempo rastu spomalí na 3,8 percenta. Táto prognóza je v podstate v súlade s predchádzajúcou predikciou . NBS v predchádzajúcom odhade počítala s rastom ekonomiky v tomto roku o päť percent. Odhad rastu v ďalších rokoch NBS mierne, o desatinky, upravila smerom nahor. To všetko platí práve za predpokladu, že sa na Slovensku nechá zaočkovať proti koronavírusu aspoň šesť z desiatich ľudí.

Negatívny scenár

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa