Krajniak Milan, minister prace, socialnych veci a rodiny SR
Zdroj: Trend, Martin Mikláš
Krajniak Milan, minister prace, socialnych veci a rodiny SR

Ako pretlačiť kontroverznú reformu? Recept ukázal minister práce Milan Krajniak (Sme Rodina). Ten svoj úspech postavil na kombinácii racionálnych zmien, ústupkov a rozdávania peňazí. Rodičovský bonus už schválila vláda a v parlamente sa očakáva súboj pozmeňovacích návrhov.

Racionálnym nápadom sa blysli liberáli. SaS podporí rodičovský bonus jedine v prípade ústavného ukotvenia postupného zvyšovania veku odchodu do dôchodku. Tento nepopulárny návrh má šancu získať podporu zvyšku koalície a dnešní mladí ľudia budú odchádzať do penzie okolo 70-tky. V súčasnosti je strop stanovený na úrovni 64 rokov.

Predlžovanie veku odchodu do penzie je v krajine nepopulárne. Lenže bez tejto zmeny Slovensko o pár rokov zbankrotuje. Dôvodom je klesajúci počet pracujúcich kombinovaný s rastúcim počtom dôchodcov. Pri súčasnom nastavení systému očakáva časť analytikov vážne problémy už okolo roku 2035. Takzvaný demografický problém má tri riešenia: Prvým je zvyšovanie počtu pracujúcich ľudí prostredníctvom náboru cudzincov, druhým zníženie dôchodkov a tretím postupné zvyšovanie veku odchodu do penzie.

Práve pre posledné riešenie sa rozhodla súčasná koalícia. Lenže manuálne pracujúci ľudia nezvládnu v starobe rýchle pracovné tempo. Tento problém šikovne vyriešil minister práce. M. Krajniak navrhol, aby ľudia po odpracovaní 40 rokov získali nárok na predčasný dôchodok. Čisto teoreticky človek pracujúci od 18 rokov bude môcť ísť do penzie ako 58 ročný. Len nesmie počas tohto dlhého obdobia byť nezamestnaný.

Tým sa vyčerpali rozumné návrhy reformy. Nasledujú populistické zmeny bojujúce o priazeň voličov. Za bohapusté rozhadzovanie peňazí je možné označiť rodičovský bonus. Na jeho základe stúpne mesačný príjem dôchodcu napríklad o 30 eur. Len jeho dieťa musí pracovať za hrubú mzdu 1 200 eur.

Práve vysoká valorizácia bola tŕňom v oku zvyšku koalície. Minister práce preto ustúpil a znížil výšku podpory. Po novom nebude príspevok 30 eur, ale len 18. No aj po znížení pôjde o zaujímavé prilepšenie pre rodičov úspešných detí. Starší manželský pár má dve deti pracujúce za 1 200 eur v hrubom. Aj po znížení mesačný príjem matky stúpne o 36 eur a otca tiež o 36 eur.

Ide o teoretický prepočet vychádzajúci z toho, že deti nebudú môcť prispieť rodičom päť percent z odvodov, ale len tri percentá. Presné detaily majú byť doladené v rámci schvaľovania zákona v parlamente a výška odvodov sa ešte môže zmeniť.

V každom prípade je rodičovský bonus nespravodlivý. Lepšie zarábajúce deti prispejú rodičom viac ako slabšie platení potomkovia. Navyše ľudia, ktorí sa starajú o postihnuté deti nedostanú navyše ani jedno euro. Rovnako dopadnú aj tí penzisti, ktorých detí odišli do zahraničia a z tohto dôvodu neprispievajú do slovenského sociálneho systému.

Navyše rodičovský bonus prinesie ešte jednu nepopulárnu zmenu. Zmenou výpočtu aktuálnej dôchodkovej hodnoty sa radikálne okreše výška budúcich penzií. O sedem eur v priemere klesnú dôchodky ľuďom, ktorí pôjdu do penzie v roku 2023. Ďalší rok bude priemerná mesačná strata až 22 eur. Dosahy reformy od roku 2025 ministerstvo práce už radšej nevypočítalo.

Najväčšie zdražovanie v histórií eura