Od začiatku týždňa je zatvorená burza v Moskve. Dôvodom sú obavy z prudkého výpredaja ruských akcií. V minulosti sa niečo podobné stalo v Grécku. Po vypuknutí finančnej krízy bola na niekoľko mesiacov zatvorené burza v Aténach. Pre porovnanie – západný svet aj naďalej vo veľkom obchoduje a po prepadoch z úvodu týždňa akcie začali opäť rásť.

Víťaza prebiehajúcej obchodnej vojny nakoniec určí hospodársky rast. Západ preto opäť viac preferuje nízke úroky ako snahu zastaviť vysokú infláciu. O pomalšom zvyšovaní úrokov už otvorene hovorí americká centrálna banka Fed. Výsledok v podobe rastu akcií západných spoločností nenechal na seba dlho čakať. Podobný prístup sa očakáva aj od Európskej centrálnej banky (ECB). Rusko si podobnú stratégiu dovoliť nemôže kvôli padajúcemu kurzu rubľa.

Tesne pred vypuknutím ruskej invázie na Ukrajinu ohlásili viaceré domáce banky zvyšovanie úrokov hypoték. Tieto snahy pravdepodobne zastaví prebiehajúca obchodná vojna. Európska centrálna banky si momentálne nemôže dovoliť ani len náznak slabosti a lacných peňazí bude aj naďalej viac ako dosť. V hre je maximálne mierne zvyšovanie úrokov o štvrť percentuálneho bodu. Razantné zdražovanie pôžičiek bude na programe dňa až po skončení ekonomickej vojny medzi západom a Ruskom.

Prichádza dvojciferná inflácia