Dvesto eur mesačne. To je daň, ktorú musia českí záujemcovia o 100-tisícovú hypotéku na 20 rokov zaplatiť v porovnaní so Slovákmi navyše za to, že Česko doteraz neprijalo euro a Česká národná banka bojuje s vysokou infláciou nebývalo prudkým zvyšovaním úrokových sadzieb.

Nehľadiac na to, že oných stotisíc eur, ktoré na Slovensku pokryjú 80 percent nákladov na obstaranie priemerného 70-metrového bytu, v Česku na kúpu porovnateľnej nehnuteľnosti stačiť nebudú.

Úrokové sadzby hypotekárnych úverov s päťročnou fixáciou sa na Slovensku aktuálne pohybujú medzi 0,6 a 1,2 percenta, zatiaľ čo v Česku sa blížia k hranici piatich percent. V prípade vyššie spomínaného príkladu to znamená mesačnú splátku okolo 450 eur pre Slovákov a okolo 650 eur pre Čechov. Ak by sadzby zostali rovnaké celých dvadsať rokov, znamenalo by to celkové náklady približne 120-tisíc eur pre slovenských a zhruba 160-tisíc eur pre slovenských záujemcov o hypotéku.

Lacné hypotéky zvýšili apetít

„Slovensko dlhodobo patrí medzi krajiny s najnižšími úrokovými sadz-bami na hypotekárne úvery v eurozóne. Momentálne sú tieto úrokové sadzby tretie najnižšie,“ uviedol analytik Slovenskej bankovej asociácie Marcel Laznia. Pokles na súčasné rekordne nízke úrovne trval takmer desať rokov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa