Zamestnať niekoho vo firme len tak na čierno? Pre niekoho to môže byť adrenalín, napriek riskovaniu vysokých pokút, pre iných možnosť, ako legálne pomôcť rodine. Vyznať sa v súčasnej legislatíve je náročné, štát sa teraz rozhodol zmeniť podmienky, ktoré mnohých prekvapia.

Pokuty idú do tisícok eur

Zamestnávať niekoho nelegálne sa finančne nevypláca. Ak teda legislatíva nestanovuje nejaké výnimky. Priemerná výška jednej pokuty pri kontrolách nelegálnej práce za rok 2020 bola 4 566,62 eura, celkovo bolo udelených 737 pokút v celkovej výške 3 365 600 eur.

Z hľadiska právnej formy zamestnávateľa najviac pokút bolo udelených spoločnostiam s ručením obmedzeným (416 pokút). Potom nasledovali fyzické osoby (254 pokút) a zahraničné osoby (57 pokút). Ostatné právne formy dostali spolu desať pokút.

Od roka 2020 sa výnimka z nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania vzťahuje nielen na živnostníkov, ale aj na eseročku, ktorá má jedného spoločníka. Bez postihu jej tak môžu vypomáhať príbuzní, ktorých určuje zákon. Viacerí podnikatelia túto novinku privítali.

„Sama by som túto možnosť využila ako majiteľka jednoosobovej eseročky. Umožnila by som rodičom, ktorí sú už na dôchodku, aby mi bez nároku na odmenu občas v podnikaní vypomohli a nikto by ich za to neobvinil,“ uviedla takto pred časom pre TREND účtovná poradkyňa pre dane mzdy a odvody Jaroslava Lukačovičová.

Kto sa považuje za príbuzného v rámci legálnej výpomoci rodine?

Rozširuje sa výnimka pre dvoch spoločníkov

Aktuálne rezort práce pod vedením Milana Krajniaka oveľa viac uvoľnil podmienky. Výnimku z nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania sa po novom rozširuje. TREND zisťoval viac.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa