Nájsť si lacné jedlo v reštaurácii alebo sa naobedovať za jeden gastrolístok, je pre Slovákov v poslednom čase čoraz ťažšie.  Ceny potravín prudko rastú, inflácia v januári 2022 vyskočila na 8,5 percenta, čím sa Slovensko stalo nechceným skokanom roka v zdražovaní medzi ďalšími európskymi krajinami.

Zdražuje sa takmer všetko – potraviny, energie, nájmy, pracovná sila. A drahšie vstupy sa musia prejaviť aj v drahších službách, gastro nevynímajúc.

Črtá sa zmena k lepšiemu?

Pandémia zmrazila ceny gastrolístkov a stravného na dva roky, teraz rezort práce navrhuje zvýšiť hodnotu stravných lístkov a upraviť aj sadzby pri pracovných cestách.

„Predloženým návrhom opatrenia reagujeme na zdražovanie cien jedál a nealkoholických nápojov, keďže stravné na pracovné cesty sa neupravovalo od februára 2019,“ prezrádza pre TREND hovorkyňa rezortu Monika Hnilicová. Minimálna hodnota stravných lístkov sa má pre státisíce zamestnancov zvýšiť zo súčasných 3,83 eura na 4,50 eura.

„Index cien jedál a nealkoholických nápojov totiž ukazuje zvýšenie ich cien o 17,5 percentuálneho bodu (p. b.) v decembri 2021 oproti februáru 2019. Práve týmto indexom sme sa riadili pri výpočte nových navrhovaných súm stravného pre zamestnancov počas pracovných ciest,“ spresnila. Opatrenie je možné pripomienkovať do 11. februára, zaviesť do praxe by sa teoreticky mohlo od apríla. TREND zisťoval viac, čo sa všetko zmení.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa