Nedalo sa vraj začiatkom pandémie v roku 2020, nedá sa vraj ani dnes. Vždy to ide len vtedy, keď sú súčasní politici náhodou v opozícii a prekárajú sa spoza poslaneckých lavíc. Takto sa tvári aj vláda Eduarda Hegera, ktorá síce vyberá na daniach čoraz viac, ale stíha aj míňať miliardy eur. Stačí sa pozrieť na štatistiky a dať si ich do kontextu krokov iných krajín EÚ.

Upraviť sadzby daní smerom nadol je štandardným nástrojom na podporu vybraných odvetví. Najčastejšie bolo v čase pandémie podľa štátnej tajomníčky ministerstva zahraničných vecí SR Ingrid Brockovej v pandémii využívané zníženie sadzby DPH. Slovenská vláda k tomuto kroku nepristúpila, len o tom dva roky diskutuje.

Rozdávanie vo veľkom štýle

Daňové príjmy štátu boli podľa dát Finančnej správy (FS SR) ku koncu minulého roka o 1,7 miliardy eur vyššie, než boli rozpočtované. Štát mal vyššie príjmy z viacerých druhov daní, najviac prekročili rozpočet príjmy z dane z príjmov právnických osôb.

Hovorkyňa FS SR Martina Rybanská vyčíslila, že plnenie rozpočtu bolo na úrovni 114,8 percenta. „Kým rozpočet počítal s príjmom 11,8 miliardy eur, skutočné daňové príjmy k 31. decembru 2021 dosiahli 13,5 miliardy eur,“ spresnila.

V parlamente schválený rozpočet počíta pre tento rok s deficitom vo výške 4,94 percenta. Napriek vysokým príjmom sú väčším problémom štátu vysoké výdavky. Keď sa chce, vláda na ne dokáže nájsť financie a nie v nejakých „drobných“, ale v miliónoch eur.

Napríklad celoplošné testovanie, ktoré si v roku 2020 presadil vtedy ešte premiér Igor Matovič, vyšlo Slovensko na viac ako 478 miliónov eur. Očkovacia lotéria z jeho dielne na poste ministra financií na jeseň minulého roka stála rozpočet 26 miliónov eur, ďalších 3,6 miliónov eur bolo vyplatených cez sprostredkovateľský bonus.

No ale sú tu aj ďalšie výdavky, hlavne cez reformy, ktoré skutočnými reformami vôbec nie sú, ako tvrdia viacerí analytici, ktorí prepočítali ich dopad na prax.

Nie je vôľa, nie je ani cesta

Daňovo-odvodová reforma, ktorej náčrt predstavil minister financií Igor Matovič v novembri 2021, bude predbežne stáť 2,4 miliardy eur ročne. Opatrenia rodinnej politiky sa na tom podieľajú 1,1 miliardou eur, zmeny v zdaňovaní fyzických osôb viac ako 700 miliónmi a reforma daní z podnikania necelými 600 miliónmi, vypočítali analytici z Inštitútu finančnej politiky.

Minister práce Milan Krajniak vraj našiel peniaze na svoj nápad s rodičovským bonusom, ktorý má platiť od roku 2023. Má na to pripravených 758 miliónov eur na tento rok, pričom vyplácanie bonusu má stáť ročne maximálne 550 miliónov.

Minister financií Igor Matovič to považuje za vznešený nápad, čo uviedol 31. januára 2022 na koaličnej rade. „Na druhej strane treba nájsť zodpovedné a dlhodobo udržateľné peniaze,“ spresnil I. Matovič.  Najnovšie tvrdí, že nákupná turistika je pre štát omnoho výhodnejšia, ako znižovanie DPH, čo vyhlásil pred pár dňami. 

Veľké výhrady k sociálnym balíčkom štátu z Krajniakovej dielne má naopak Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Podľa nej už má väčšina financií v rozpočte verejnej správy na roky 2022 až 2024 iné určenie.  

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková ustúpila od plánu prekresliť súdnu mapu Slovenska, predložila už jej tretiu verziu a pôvodne v nej išlo o stovky milióny eur. Proti nej je väčšina koalície, avšak na januárové rokovanie vlády tento nápad pretlačil premiér E. Heger, inak by vraj bolo ohrozených pol miliardy eur z plánu obnovy.

Pre nižšiu DPH však vláda akosi nenachádza pochopenie už dva roky. „Naťahuje“ diskusie, ktoré nevedú k činom, hoci iné európske krajiny ukázali, že aj to môže byť jedna z ciest, ako vyjsť z krízy a nezruinovať si ekonomiku. 

Nielen v čase pandémie, ale aj v súčasnosti, keď Európu zožiera vysoká inflácia, Slovensko nevynímajúc. Premiér E. Heger tvrdí, že zníženou DPH by štát pomohol aj tým, ktorí to nepotrebujú a vláda chce pomáhať adresne. „DPH nie je ten nástroj,“ dodal pred časom pre médiá.

TREND porovnal krajiny, kde sadzby DPH znížili za posledné dva roky, hoci len dočasne na pár mesiacov na podporu ekonomiky. Výška tejto dane je totiž plne v kompetencii jednotlivých štátov únie. Pozrite si ich kroky vo fotostory.