Posledná zo starých pravicových reforiem v ohrození. Ľavicovým Smerom dosekaný II. pilier sa pokúša doraziť Sme Rodina. V hre je trvalé zníženie odvodov pracujúcich ľudí. O tejto závažnej zmene v zákulisí rokuje minister práce Milan Krajniak. Podľa kuloárnych informácií na svoju stranu už získal ministra financií a lídra Obyčajných ľudí Igora Matoviča.

O spojenectve dvoch silných hráčov svedčí tlačová konferencia venovaná zvyšovaniu rodinných prídavkov. Finančná podpora detí patrí do kompetencií ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Rezort má rodinu aj vo svojom oficiálnom názve.

Lenže razantnejšiu podporu rodín s deťmi v rámci prvej časti „daňovej revolúcie“ verejne prezentoval I. Matovič. Napriek tomu nečelil výčitkám za prebratie populárnej témy. Práve naopak, svoju podporu mu osobnou účasťou priamo na tlačovej konferencií verejne demonštroval M. Krajniak. Navyše sa pridal aj predseda parlamentu Boris Kollár.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas brífingu s novinármi na tému: Daňová revolúcia: Zdaňovanie živnostníkov a reštauračný balík zmien 22. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Obrovská hanba reforiem. I. Matovič ukradol prepočet daňovo-odvodového zaťaženia

Prejedenie peňazí

Podpora „daňovej revolúcie“ bola politický zobchodovaná za podporu rodičovského bonusu. Reforma penzií výrazne zvýši dôchodky rodičom pracujúcich detí. Práve o hlasy seniorov sa v koalícií uchádza Sme Rodina. Obyčajným ľuďom zas ostanú rodiny s deťmi. Takto si rozdelili voličské teritórium I. Matovič, M. Krajniak a B. Kollár.

Hlavný problém je v tom, že spomínanými politikmi presadzované zmeny si nezaslúžia označenie reformy a oveľa presnejší termín je prejedenie peňazí. Inými slovami, zvýšenie príjmu konkrétnym skupinám pomôže, ale na hospodársky rast bude mať minimálny vplyv. Z dlhodobého hľadiska pritom práve od výkonu ekonomiky závisí životná úroveň ľudí.

Navyše obidve zmeny budú drahé. Zvýšenie podpory rodín z 50 na 200 eur vyjde štátnu pokladnicu na 1,2 miliardy eur. Samotný rodičovský bonus zhltne 600 miliónov eur. Obrovské sumy bude treba platiť každý rok. Aby toho nebolo málo, vláda sa chystá rozdávať peniaze v časoch vysokých deficitov a rekordného verejného dlhu. Kvôli tomu pridanie jednej časti obyvateľstva skončí ošklbaním inej časti populácie. „Daňová revolúcia“ priniesla návrh na väčšie zdaňovanie živnostníkov. Dôchodková reforma zas plánuje znížiť súkromné penzie.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie 14. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Matovič navrhuje ošklbať živnostníkov ako nikto pred ním. Zaočkovaní dostanú od štátu 300 eur

Rodičovský bonus vs. II. pilier

Astronomické výdavky treba nejako zaplatiť. Kvôli tomu prišiel minister práce s nápadom znížiť odvody do II. piliera. Konkrétne na rovné štyri percentá. V minulosti podobnú „reformu“ presadil ľavicový Smer. Druhá vláda Roberta Fica v septembri 2012 znížila odvody z deväť na štyri percentá.

Zároveň sa s vtedajšou opozíciou dohodla na kompromise. Odvody začnú od roku 2017 stúpať o 0,25 percentuálneho bodu. Postupné zvyšovanie sa zastaví potom, ako odvody dosiahnu hodnotu šiestich percent a to bude v roku 2024. V súčasnosti je odvod do II. piliera vo výške 5,25 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa