„Zvýšenie dôchodkov o pár eur za mesiac nemá šancu poraziť prichádzajúci rast cien. Veľa našich členov kvôli obavám z prudkého zdražovania upadá do depresie,“ povedala Magita Fablánová. Tá je v meste Trnava predsedníčkou združenia Jednoty dôchodcov Slovenska. Ešte pred príchodom pandémie starší ľudia čerpali optimizmus zo vzájomných stretnutí. Potom prišli časy tvrdých lockdownov a výnimočnými sa stali aj osobné kontakty s vlastnou rodinou.

Už aj tak ťažké časy začala posledné mesiace komplikovať inflácia. S príchodom nového roka slovenské domácnosti zasiahne zdražovanie energií. V lepšom prípade účty stúpnu o pár eur za mesiac. V horšom zaplatia ľudia výrazne viac za dodávky elektriny aj plynu. „Mnohým dôchodcom plánovaná valorizácia penzií nepokryje zdražovanie energií. Hore idú pritom aj ceny potravín, pohonných hmôt, či autobusovej prepravy,“ upozornila M. Fablánová.

Práve starší ľudia žijú v energeticky náročných budovách. Veľké domy si postavili ešte počas predchádzajúceho režimu. Dnes v nich vo veľkom kúria drevom a v časoch najtuhšej zimy bežne vykurujú len jednu miestnosť.

KK39 Erfurt - Na snímke nová 10-eurová bankovka počas tlačovej konferencie v Erfurte 18. septembra 2014. Nová bankovka bude zavedená do obehu prostredníctvom bánk a bankomatov, a to v celej eurozóne od 23. septembra 2014. FOTO TASR/AP
n this picture taken with a long time exposure a counterfeit money expert of the German Federal Bank enumerates new ten euro banknotes during a press conference at the branch office of the German Federal Bank in Erfurt, central Germany, Thursday, Sept. 18, 2014. Th
Neprehliadnite

Slovensko verzus svet: Euro nie je zárukou stabilných cien. Zdražovanie ničí Litvu a Estónsko

Zmrazenie dôchodkov

V súčasnosti je zvyšovanie dôchodkov nastavené v prospech bohatých. Penzistovi s dôchodkom vo výške tisíc eur štát pridá rovných trinásť eur. Lenže takýchto ľudí žije na Slovensku len pár desiatok tisíc. Väčšina nedostáva ani priemerný dôchodok. Mimochodom, ten v auguste skončil na hodnote 503,86 eura. Bežní dôchodca poberá okolo 400 eur. Takáto penzia s príchodom nového roka stúpne o 5,2 eura.

Dôchodky sa totiž budú valorizovať o 1,3 percenta. Výnimkou potvrdzujúcou toto pravidlo sú minimálne penzie. Tie zostanú zmrazené až do roku 2032.Najchudobnejším dôchodcom tak štát v časoch prudkého zdražovania pridá rovnú nulu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa