Počas posledného roka Čína výrazne navýšila importy ruskej ropy a v závere roka 2022 navýšila aj export palív, čo pozitívne pocítili aj slovenskí motoristi. Počas januára a februára 2023 budú exporty klesať, bude sa oslavovať čínsky nový rok a postupne sa situácia bude vracať do stavu, aký tu bol pred vírusom.

Opec,Symbol,On,The,Oil,Barrel,And,Oil,Pipe,Line
Neprehliadnite

Čína potrebuje viac ropy, od kartelu OPEC sa však odkláňa. Možno zostane viac ropy pre Európu

Dekarbonizácia sa vracia medzi priority. To však neznamená, že Európa bude bez palív. Rafinérie totiž majú nové zdroje dodávok ropy.

Ropa, ktorá neprúdi do Číny, si totiž nájde cestu na starý kontinent. Arabskí obchodníci to dokonca majú aj bližšie. Exporty Saudskej Arábie do Európy počas roka 2022 rástli a sú najvyššie od roku 2019. Sú dve možnosti na dodávku, prostredníctvom tankerov (terminály Ras Tanura a Janbu) alebo cez ropovod SUMED, ktorý ide cez Egypt a obchádza premávku v Suezskom prieplave.

Rokujeme s viacerými vládami, či už ide o Nemecko, Poľsko, Českú republiku, Chorvátsko, Rumunsko a ďalšie. Upravujú svoju logistiku a systém dodávok tak, aby sme mohli dodávať našu surovinu.

Abdulaziz bin Salmán, minister energetiky Saudskej Arábie

Holandsko, Poľsko, Španielsko, Francúzsko a Taliansko boli v roku 2022 najväčšími európskymi trhmi pre Saudskú Arábiu. Až doteraz pritom odoberali hlavne ruskú ropu. K nim sa pridali Nemecko, Grécko, Litva, Turecko a UK, ktorí zatiaľ nakupujú v menšom objeme.

Potenciál rastu je však značný a Rijád to vie. Zákazníci na starom kontinente odoberajú len desatinu produkcie Saudskej Arábie, zatiaľ čo Ázia nakupuje až dve tretiny produkcie lídra OPECu. Lenže zatiaľ čo v Ázii sa po vplyvom tieňovej flotily a cenového tlaku Moskvy trend obracia, Európa v roku 2023 odoberie určite viac ropy ako doteraz.

Palivá z arabskej ropy na Slovensku

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa