Očakáva sa, že americký prezident Joe Biden čoskoro podpíše zákon o Chips+, ktorého cieľom je zvýšiť konkurencieschopnosť amerického mikročipového priemyslu, zmierniť závislosť od Číny a celosvetovo pociťovaný nedostatok mikročipov. Návrh zákona prešiel senátom v snahe oboch strán, kde sa opäť pri hlasovaní k demokratom pripojilo niekoľko republikánov. Keďže obavy z konfrontácie s Čínou sa stupňujú, rokovania, ktoré trvali viac ako rok, nakoniec dospeli k záveru o návrhu zákona.

Očakáva sa, že náklady budú približne 280 miliárd dolárov. To zahŕňa sumu vo výške približne 52 miliárd dolárov, ktorá pôjde priamo americkým výrobcom čipov v priebehu nasledujúcich piatich rokov na rozšírenie ich zariadení, ako aj na výskum a vývoj.

V súčasnosti zostávajú dominantnými hráčmi v globálnej výrobe mikročipov pevninská Čína, Hongkong a Taiwan, čo im tiež umožňuje mať pod kontrolou polovicu celosvetového exportného trhu. Čísla z databázy UN Comtrade ukazujú, že vývoz mikročipov z Číny dosiahol v pandemickom roku 2020 necelých 400 miliárd dolárov – čo je posledný rok, pre ktorý sú k dispozícii úplné údaje. USA vyviezli v tom istom roku polovodiče v hodnote približne 44 miliárd dolárov, čo je oveľa menej, ale stále je to siedme najvyššie miesto na globálnom trhu, ktorému dominuje Ázia. V roku 2021 vývoz z Číny opäť vzrástol na približne 522 miliárd dolárov, zatiaľ čo vývoz z USA dosiahol približne 53 miliárd dolárov.

Infographic: Greater China Dominates Global Microchip Exports | Statista You will find more infographics at Statista

Ešte v roku 1990 USA stále vyrábali takmer 40 percent polovodičov na celom svete, pričom Európa mala približne rovnaký podiel. Rast lacnejších výrobných zariadení v Ázii však vytvoril trend, ktorý prispel k rýchlej zmene v pôvode polovodičov. Do roku 2000 sa USA a Európa spolu podieľali na globálnej výrobe čipov len o niečo viac ako 40 percentami, pričom väčšinu zostávajúceho podielu zastávali Japonsko, Južná Kórea a Taiwan. Očakávalo sa, že do roku 2020 vzrastie podiel pevninskej Číny až na štvrtinu celosvetovej produkcie a zároveň zníži trhové podiely konkurentom v USA, Európe a zvyšnej Ázii.

Keďže prerušenia dodávateľského reťazca spôsobili počas pandémie covidu-19 nedostatok mikročipov, niekoľko krajín začalo s iniciatívami na zvýšenie produkcie tohto kritického produktu. Predtým, USA, Japonsko a EÚ oznámili kroky na výrobu väčšieho množstva polovodičov na domácom trhu.