Trápia vás nízke úroky v bankách? Bojíte sa rizikového investovanie do akcií? Nezúfajte, slovenská vláda vám dá možnosť zarobiť si peniaze založením rodiny. Nepôjde o drobné, ale o stovky eur za mesiac a to nielen v mladom veku ale aj na dôchodku.

Poviete si riadna hlúposť. Deti mať nebudem. Fajn. Len potom musíte počítať s tým, že s veľkou pravdepodobnosťou práve vy zaplatíte štedrú rodinnú politiku. Či už neskorším odchodom do dôchodku, alebo vyššími daňami a v prípade nadštandardného príjmu aj odvodmi. K takémuto nastaveniu smerujú spoločnosť dve najsilnejšie vládne strany OĽaNO a Sme Rodina.

Mať deti sa dôchodcom oplatí už od budúceho roka. Po tomto dátume penzia matky stúpne o rovných 28 eur v prípade, že jej potomok zarába priemernú mzdu. Rovnakú sumu dostane aj otec dieťaťa. Rozhodne nejde o malé peniaze, keďže výška priemerného dôchodku je aktuálne 502,32 eura. Rodičom štyroch priemerne zarábajúcich detí stúpne dôchodkový príjem až o 228 eur. K takto razantnej valorizácií v ére samostatného Slovenska ešte neprišlo.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) prichádza na 19. rokovanie vlády SR v Bratislave 30. júna 2021. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Slovenských politikov kríza netrápi. S príchodom nového roka výrazne stúpnu dôchodky

Nebude to zadarmo

Štátnu kasu táto zmena vyjde len budúci rok na na 231 miliónov eur. Ani táto obrovská suma nebude stačiť a ošklbaním bohatých získa štát ďalších 150 miliónov eur. Konkrétne zrušením odvodového stropu zo sociálnych odvodov. Negatívny dopad prostredníctvom zníženia čistého príjmu zasiahne približne 50-tisíc ľudí s hrubou mesačnou mzdou nad 7 700 eur.

Bohatí ľudia väčšinu spoločnosti netrápia. Oveľa väčší odpor nastane voči postupnému zvyšovaniu veku odchodu do penzie. Konkrétne každý rok o dva mesiace. Nepríjemná zmena zasiahne ľudí narodených po roku 1968. Tí budú môcť odísť do penzie skôr jedine v prípade, že odpracovali 40 rokov alebo vychovali deti. Treťou nie moc populárnou novinkou bude pomalšie zvyšovanie dôchodkov bezdetným ľuďom.

Mať deti sa jednoznačne oplatí. Nielen dôchodcom, ale aj pracujúcim ľuďom. Pri snahe o populistické získavanie hlasov sa o slovo hlási aj Igor Matovič (OĽaNO). Minister financií plánuje razantné zvýšenie rodinných prídavkov z 25,50 eura na rovných 200 eur. Túto zmenu ľudia pravdepodobne zaplatia zvýšením dane z nehnuteľností. Prípadne opäť pôjde na úkor zvyšovania dlhu.

Pozor na uťahovanie opaskov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa