Nečakaný príchod pandémie uvrhol svet minulý rok do recesie. Vlády jednotlivých štátov sa rozhodli hroziace ekonomické škody hasiť masívnymi finančnými stimulmi. Slovensko nebolo výnimkou a v roku 2020 investovalo do záchrany pracovných miest a finančných garancií 4,6 miliardy eur.

V porovnaní s ostatnými prosperujúcimi štátmi ide o drobné. Jednoznačným lídrom sú Spojené štáty americké. Najväčšia ekonomika sveta minula až 5 328 miliárd dolárov. Po prepočte na silu ekonomiky dosiahli výdavky astronomických 25,5 percenta HDP. Pozitívnym výsledkom je raketový hospodársky rast a rýchly pokles nezamestnanosti. Malo to však aj svoje negatíva v podobe zdražovania a poklesu hodnoty úspor zodpovedne hospodáriacich Američanov.

Druhé miesto v podpore hospodárstva obsadila Veľká Británia, ktorá investovala 16,2 percenta HDP, nasleduje Japonsko s 15,9 percentami HDP, Rakúsko s 11,7 percentami a Nemecko s 11 percentami. Slovenská vláda minulý rok minula len 4,4 percenta HDP a je na chvoste rebríčka zostaveného Medzinárodným menovým fondom (MMF).

V kríze treba investovať

No úplne posledný nie sme. Najmenej sa rozhodli investovať Rumuni a to len 2,2 percenta HDP, nasledujú Fíni 2,5 percenta HDP a Estónci s 3,6 percentami HDP. Poradie bude podobné pravdepodobne aj v tomto roku, keď sa Spojené štáty nechystajú vzdať pozície lídra v míňaní.

Nový prezident Joe Biden už väčšine obyvateľov poslal nenávratný šek na 1 400 dolárov. Takto masívne peniaze rozhadzuje v časoch krízy len málokto.

Nemci minulý rok vyplatili na každé jedno dieťa len skromných 300 eur a na šesť mesiacov znížili základnú sadzbu DPH z 19 na 16 percent. Výsledkom je, že kým Američania minuli až 5 328 miliárd dolárov, tak Nemci „len“ 419 miliárd dolárov. V spomínaných sumách sú započítané nielen priame investície, ale aj úľavy na daniach a štátne záruky za bankové úvery poskytnuté súkromným firmám.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie Ministerstva financií SR na tému: Daňová a odvodová reforma, 5. mája 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Kde nič nie je, ani smrť neberie. Len štát zvažuje zarobiť zdanením málo zarábajúcich úspor

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa