Vysokou infláciou sa straší roky a doteraz neprišla. V duchu tohto hesla pracuje do svojho zvolenia nový americký prezident Joe Biden. Vrcholný predstaviteľ najväčšej ekonomiky ešte nestihol vyplatiť prvý stimulačný balík vo výške 1,9 bilióna dolárov a už rozpráva o druhom v hodnote 1,8 bilióna dolárov.

Pre väčšinu ľudí ide o nepredstaviteľný kopec peňazí. Spomínaná suma je približne šesťdesiatsedem krát väčšia ako verejný dlh Slovenska, ktorý vznikol za 28 rokov samostatnosti. Alebo inak, ak by sa peniaze rozdelili priamo medzi Američanov, tak každý jeden z nich dostane okolo 11-tisíc dolárov.

Debaty o ďalšom stimule prebiehajú v časoch prudkého hospodárskeho rastu. USA v prvom kvartáli prekonali očakávania trhu a svoj ekonomický výkon medziročne zvýšili o 6,4 percenta HDP.

Prísun ďalších peňazí sa dá označiť jedine ako prilievanie oleja do ohňa. Nové doláre pôjdu nielen na obnovu infraštruktúry, ale časť z nich opäť skončí aj u bežných Američanov. Keďže rozhadzovanie biliónov dolárov prebieha v kombinácií s tlačením peňazí americkou centrálnou bankou, tak výsledkom môže byť len rekordný rast akcií.

Svoje historické maximá prepisuje Wall Street už dnes. Súčasný rast podporili aj viac ako dobré hospodárske výsledky amerických spoločnosti. Stávka na americké akcie momentálne vyzerá ako tutovka ponúkajúca minimálne dvojciferné zhodnotenie peňazí za rok.

„My to hovoríme už minimálne rok. Americké akcie majú podľa nás lepší pomer potenciálu rastu a rizika,“ povedal Vladimír Pikora, hlavný ekonóm Next Finance. Jediný problém je v tom, že rozšafná politika vystrelila hodnotu akcií príliš vysoko. a Na hrozbu vytvorenia bublín upozorňuje už aj FED. „O tom, že je tu bublina, netreba pochybovať. No zatiaľ sa zdá, že kvôli tlačeniu nových peňazí len tak ľahko nepraskne. Riziko tu však je,“ dodal V. Pikora.

Rast je viac pravdepodobný ako pád

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa