Veľké americké technologické firmy, známe pod skratkou FAANG, kam patrí aj Facebook, Amazon či Google, mali pozitívny týždeň. Skoro všetky ohlásili výborné hospodárske výsledky za prvý štvrťrok. Rástli im tržby aj zisky v desiatkach percent. Zarábali aj napriek pandémii, keďže ľudia ich technológie ako online nakupovanie, četovanie či cloudové služby využívali vo veľkom aj počas domácej karantény.

A rastie aj ich hodnota na trhu. Len na ilustráciu: spojené tržby spoločností Amazon, Google (Alphabet), Facebook, Apple a Microsoft narástli o jednu pätinu na 1,1 bilión dolárov. Ich spoločná trhová kapitalizácia dosiahla skoro osem biliónov dolárov, uvádza Wall Street Journal.

Na technologickej burze Nasdaq padali nové rekordy. Akcie Facebooku vzrástli o viac ako sedem percent na skoro 330 dolárov. Ostatným veľkým technologickým firmám napriek výborným výsledkom nerástli akcie závratne. Akcie Applu sa dokonca zosunuli v priebehu týždňa nižšie na 133 dolárov. Podobne dopadol aj Microsoft. Amazonu akcie vzrástli po oslnivých výsledkoch len o necelé percento. Prečo sa to deje? Odborníci tvrdia, že ich akcie sú nadhodnotené a trhy už ich výsledky zarátali do cien predčasne.

Tesla.
Neprehliadnite

Tesla zarobila na predaji bitcoinu. Zvýšila tržby aj zisk, no investorom to nestačilo

Schladený optimizmus

Optimizmus na Wall Street schladila aj americká centrálna banka – Fed. Jej šéf Jerome Powell sa vyjadril, že časť akciového trhu je trocha „napenená“, čím mal na mysli riziko akciových bublín. Reagoval tak na otázku ohľadom podhodnotených akcií firiem ako je Gamestop či na rekordné stúpanie kryptomeny dogecoin.

Ale nejde len o tieto okrajové akcie či kryptomeny. Pomer cien akcií k očakávaným ziskom indexu S&P 500 sa pohybuje na úrovniach, kde sa nachádzal pred prasknutím dot.com bubliny na začiatku milénia. Samotný index 500 najväčších spoločností sa už od začiatku apríla sa drží nad 4-tisíc bodmi.

J. Powell priznal, že aktíva sú príliš vysoko nielen vďaka uvoľnenej menovej politike centrálnej banky. Optimizmus sa valí aj cez pokračujúce očkovanie a otváranie ekonomiky. Mimochodom, na nej Fed na svojom tohtotýždňovom zasadaní nič nezmenil, takže tlačiť peniaze do ekonomiky bude naďalej. „Špekulácie sú na dennom poriadku a dôležité je, že centrálna banka, kľúčový hráč v bubline, nenaznačuje, že sa bude mierniť,“ hovorí Michael O’Rourke, trhový analytik JonesTrading pre Bloomberg.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa