Európska únia je vonku z recesie. Počas druhého štvrťroku zaznamenali slušný hospodársky rast všetci jej členovia. V medziročnom porovnaní sa najviac darilo Španielsku, ktorého hospodárstvo vzrástlo o 19,80 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).

Za raketovým rastom stojí ťažký minulý rok. Proti prudkému šíreniu vírusu bojovala vláda v Madride niekoľkomesačným zákazom vychádzania. Počas neho mohli ísť ľudia len do práce, najbližšieho obchodu a lekárne. To bola tvrdá rana pre miestny cestovný ruch. Navyše pre nedostatok zákaziek sa výrazne spomalila aj priemyselná výroba. Výsledkom bola najhoršia európska recesia.

Počas druhého kvartálu 2020 sa španielske hospodárstvo prepadlo o 21,6 percenta HDP. Takto zle na tom neboli ani Taliani, ktorých ekonomika padla „len“ o 18,2 percenta. Táto stredomorská krajina pritom ako jediná prikročila v najviac postihnutých regiónoch k dočasnému zatvoreniu fabrík. Napriek tomu nakoniec zvládla minuloročnú krízu o niečo lepšie ako Španielsko.

Raketový rast Maďarska

Rebríček hospodárskeho vývoja vydal Európsky štatistický úrad (Eurostat). Podľa predbežných údajov skončilo Taliansko na štvrtom mieste. Miestna ekonomika v druhom štvrť roku 2021 vzrástla o 17,3 percenta HDP. Obrovským prekvapením je tretie miesto Maďarska. Ekonomický výkon tejto krajiny stúpol až o 17,70 percenta HDP. Minulý rok pritom až osem členov Európskej únie čelilo horšej recesii ako vláda v Budapešti.

Za úspechom stojí nastavenie maďarského podnikateľského prostredia. Konkrétne kombinácia lacnej pracovnej sily a nízkych daní. Firmy tam platia len deväť percentnú daň z príjmu. Navyše takto nastavená sadzba je najnižšia v celej Európskej únií. Odvrátenou stranou prudkého oživenia je rýchly rast cien. Júlová inflácia skončila na hodnote 4,6 percenta.

Slovenská stagnácia

Domáca ekonomika počas druhého štvrťroku stúpla o 10,20 percenta. Medziročný údaj vychádza z najnovších dát Eurostatu. Sú v ňom zatiaľ len predbežné údaje od dvadsiatich členských krajín, pričom Slovensko obsadilo desiatu pozíciu. Najlepší hospodársky rast za posledných štrnásť rokov je v európskom porovnaní šedý priemer.

Dôvodom je slabá podpora domácej ekonomiky v časoch krízy. Oveľa úspešnejšie Maďarsko minulý rok nalialo do ekonomiky 9,2 percenta HDP. Vyjadrené vo financiách išlo o sumu 13,7 miliardy dolárov. Slovenská vláda minula len 4,4 percenta HDP a v peňažnom vyjadrení minula na to 4,6 miliardy dolárov. Spomínaná suma je kombináciou priamej finančnej podpory na udržanie pracovných miest a bankových záruk. Údaje sú od Medzinárodného menového fondu.

Maďarsko vsadilo na razantnejšiu podporu napriek vysokému verejnému dlhu. Jeho hodnota už v roku 2019 bola 65,5 percenta HDP. V roku 2020 vystrelila až na 80,4 percenta HDP. V rovnakom období slovenský verejný dlh stúpol zo 48,2 percenta HDP na 60,2 percenta HDP.

Priemerný Igor Matovič

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa