Investovanie je jedinou cestou, ako reálne zhodnotiť úspory v časoch rastúcej inflácie. Lenže skúsenosti Slovákov sú skôr negatívne ako pozitívne. Mnoho bežných ľudí prišlo o peniaze v nebankových subjektoch. Úspešní podnikatelia sa zas popálili na kúpe dlhopisov od spoločnosti Arca. Najnovšie sa ako problémové javia cenné papiere od Helske.

„Ľudia si musia osvojiť základné princípy investovania a prestať hľadať finančného Mesiáša, zázračný produkt, ktorého kúpením vyriešia všetky svoje problémy a budú už len bohatnúť,“ hovorí Martin Wiedermann, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Centrálneho depozitára cenných papierov. TREND sa s ním rozprával o budúcnosti investovania a ťažkostiach domáceho kapitálového trhu.

Slovensko je samostatný štát už dvadsaťosem rokov. Prečo sa nám za tak dlhú dobu stále nepodarilo rozvinúť kapitálový trh?

Chýba nám obchodovanie so zaujímavými titulmi. Napríklad s akciami ziskových štátnych spoločností. To je štandardná odpoveď. Lenže faktom je, že významné domáce podniky nemajú záujem o verejnú ponuku akcií (IPO) prostredníctvom slovenskej burzy a radšej uprednostnia Prahu alebo Varšavu. Z tohto dôvodu sa u nás doteraz nezrealizovalo žiadne významné IPO a na tom sa v budúcnosti takmer určite nič nezmení.

Navyše trend je skôr opačný. Veľké spoločnosti opúšťajú slovenskú burzu. Dôvodmi sú limitovaná veľkosť domáceho kapitálového trhu a jeho nízka likvidita. Na základe týchto skúseností vidím zmysel skôr v podpore startupov, malých a stredných podnikov. Tam je do budúcna priestor, aby nám vyrástlo nejaké IPO.

(ilustračné foto)
Neprehliadnite

Obrovské investičné chyby Slovákov. Ľudia s peniazmi na účtoch v bankách prišli o stovky eur

Na pražskej burze sa obchodujú viaceré zaujímavé tituly. Od mobilných operátov, cez energetické spoločnosti, až po banky. Nie je budúcnosť skôr v spojení s Českou republikou?

Ide o relevantnú úvahu. V minulosti sa dokonca uvažovalo o spojení v rámci celej Vyšehradskej štvorky. Dobrý nápad nakoniec stroskotal na absencii lídra. Dlhodobo chýba politik, ktorý by si túto myšlienku zobral za svoju a presvedčil o výhodnostiach spájania aj svojich partnerov.

Svojím spôsobom je to pochopiteľné. Každá krajina má dosť iných problémov, ktoré treba riešiť a s prípadným zlúčením búrz nie je spojený bonus v podobe nárastu popularity. Lenže bez politickej podpory k zlúčeniu búrz nikdy nepríde. Preto mi príde reálnejšie zamerať sa na startupy, malé a stredné podniky.

Martin Wiedermann.
Zdroj: archív
Martin Wiedermann.

Nie je hlavný problém v tom, že okolité krajiny sú väčšie a spojenie s nami im nič neprinesie?

Určite máme aj my čo ponúknuť. Ako jediní sme členmi eurozóny. Z tohto dôvodu máme už zvládnuté viaceré procesy. Napríklad sme už migrovali na európsku platformu T2S. V únii sa zároveň stupňuje snaha o zjednotenie štandardov. Ich zavádzanie zvýši tlak na zdražovanie služieb. Vyšším cenám sa bude dať vyhnúť jedine spájaním. Z tohto dôvodu sa napríklad už zlúčili depozitáre v pobaltských štátoch.

Čo tak skúsiť spojenie s niektorými väčšími burzami v rámci eurozóny?

Nepovažujem to za rozumné. Obrazne povedané, išlo by o spojenie Dávida s Goliášom. Určite by sme hrali druhé husle. Na západe sa kapitálové trhy vyvíjali viac ako sto rokov. U nás sú stále len v začiatkoch. Z tohto dôvodu existujú priepastné rozdiely. Okrem iného aj v investičnej gramotnosti.

Igor Matovič
Neprehliadnite

V zahraničí výdavkový jastrab, doma rozhadzuje peniaze. Dve tváre I. Matoviča

Slovenským špecifikom je slepá viera ľudí vo vysoký zisk. V minulosti veľká časť populácie prišla o úspory v nebankových spoločnostiach. Dnes majú problémy aj bohatí podnikatelia investujúci do dlhopisov Arcy. Najnovšie sa ako problémové ukazujú cenné papiere od Helske. Prečo sme tak naivní?

Investovanie na kapitálových trhoch nikdy nie je bez rizika. Ani vo vyspelých štátoch západnej Európy. Všade sa ľudia môžu nepekne popáliť. Najlepším nástrojom na eliminovanie rizika straty je zvyšovanie finančnej a investičnej gramotnosti. Potom ľudia budú vedieť, že nikdy nie je dobré staviť všetko na jednu kartu, ani krátkodobo. Kľúčom k úspechu sú diverzifikácia a dlhodobé investovanie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa