Sú dôležití, ale chýbajú. Po sezónnych zamestnancoch je v posledných rokoch riadny dopyt. Polovica úrody často zostáva nepozbieraná na poliach, chýbajú aj brigádnici v hoteloch či reštauráciách, ale aj v potravinárstve. To, o čom sa hovorí posledné dva roky, o pár týždňov bude zrejme realitou.

Zmena pri sezónnych prácach cez nový Inštitút sezónneho zamestnávania by mala pomôcť nielen poľnohospodárom, teda ovocinárom či zeleninárom, ale aj potravinárom či dokonca cestovnému ruchu. Teda aj hotelierom, gastro prevádzkam, ubytovacím zariadeniam či ďalším sektorom. Dotknúť by sa to malo celkovo zhruba okolo 67-tisíc daňovníkov a novinky majú platiť od 15. apríla 2022. 

Trh potrebuje väčšiu flexibilitu

Problém má však dve strany mince. Na jednej strane štát chce upraviť túto novinku v Zákonníku práce, na druhej strane sa môže udiať to, čo aj vlani. Situáciu skomplikuje  štátom zavedená karanténa pri vstupe na naše územie, ktorú síce Úrad verejného zdravotníctva skrátil z 10 dní na 5 od 25. januára 2022, avšak do začiatku sezóny sa situácia môže ešte viackrát neočakávane zmeniť.

Európske krajiny sa už v súčasnosti otvárajú cudzincom a rušia mnohé obmedzenia. Existujú obavy, že naša krajina bude v prísnosti pandemických opatrení opäť na chvoste, ako to bolo po uplynulé dva roky.

Jedným zo súčasných trendov na trhu práce je tzv. flexibilná práca, ktorá okrem zvýšenia zamestnanosti prispieva k zníženiu šedej ekonomiky a práci na čierno. Aby boli naši farmári v boji o sezónnych pracovníkov so zahraničnými krajinami aspoň o trochu viac konkurencieschopní, už roky žiadajú zriadenie zvýhodnenej formy úväzku, takzvanej dohody o vykonaní sezónnej práce v poľnohospodárstve.

„Zamestnávateľom poskytneme finančný príspevok na úhradu odvodov zamestnanca aj zamestnávateľa. Projekt spustíme čoskoro,“ znelo z rezortu ministerstva práce ešte v polovici roka 2020. Neudialo sa nič.

Dnes je tento nerealizovaný návrh na stole opäť, v oprášenej forme. Zjednodušiť a uľahčiť sezónne zamestnávanie navrhli poslanci strany Sme rodina, v minulosti sa k tejto myšlienke prikláňala aj Sloboda a solidarita (SaS). V mnohom možno takto nájdu spoločnú reč.

Chystajú sa novinky v legislatíve

Pred pár dňami prešiel takmer jednomyseľne v Národnej rade (NR SR) prvým čítaním návrh, ktorý má zjednodušiť zamestnávanie sezónnych pracovníkov a znížiť mzdové náklady zamestnávateľov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa